Rosja pozostanie gospodarzem finałowych zawodów sezonu

Międzynarodowa Unia Biathlonu poinformowała, że ośrodki w Tjumeni, Uwacie i Chanty-Mansyjsku pozostaną gospodarzami finałowych zawodów Pucharu Świata oraz Pucharu IBU w sezonie 2017/18. 

Ostatnie zawody Pucharu Świata zaplanowano w Tjumeni, z kolei dwa finałowe przystanki Pucharu IBU to Uwat i Chanty-Mansyjsk. Rosji podobnie jak to miało miejsce rok temu, grooziłą utrata organizacji tych imprez. Przypomnijmy, że w sezonie 2016/17 Puchar Świata zamiast w Tjumeni odbywał się w Kontiolahti, a Mistrzostwa Świata Juniorów, które miały gościć w Ostrowie, odbyły się w słowackim Osrblie.

Międzynarodowa Unia Biathlonu w grudniu zastrzegła sobie prawo do zmian w kalendarzu tegorocznego sezonu z powodu nowych informacji dotyczących afery dopingowej w rosyjskim sporcie. Ostateczna decyzja została podjęta wczoraj na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego IBU w Pjongczang.

Zdecydowano się utrzymać pierwotną decyzję o organizacji zawodów w Rosji. Uznano, że dotychczasowe sankcje, a więc utrata ogranizacji MŚ w 2021 roku, PŚ i MŚJ w 2017 roku, brak zaplanowanych imprez na sezon 2018/19 oraz utrata statusu pełnoprawnego członka IBU przez Rosyjski Związek Biathlonu są wystarczająco dotkliwe.

Bojkot zawodów w Rosji już zapowiedziała Kanada. Można się spodziewać, że podobną decyzję podejmą również inne kraje.