Guzik rekordzistką igrzysk

Krystyna Guzik ma ogromną szansę zostać pierwszą biathlonistką w historii igrzysk, która będzie miała na koncie udział w aż dwudziestu biegach. Póki co Polka na igrzyskach startowała osiemnastokrotnie, co już teraz czyni ją samodzielną rekordzistką.

Guzik na igrzyskach zadebiutowała w 2006 roku, gdzie wystartowała we wszystkich pięciu konkurencjach. Scenariusz powtórzył się przy okazji igrzysk w Vancouver, a w Soczi oprócz standardowych pięciu startów zaliczyła również występ w sztafecie mieszanej. Już cztery lata temu Polka miała więc na koncie udział w szesnastu olimpijskich biegach. Większą liczbą pochwalić mogły się tylko Uschi Disl i Martina Halinarova.

Niemka i Słowaczka już nie startują, Guzik tymczasem zalicza swoje czwarte igrzyska w karierze. Występem w sprincie wyrównała osiągnięcie prowadzących w tej klasyfikacji, kwalifikując się do biegu pościgowego samodzielnie wyszła na czoło, a kolejnymi startami - w biegu indywidualnym, sztafecie i ew. sztafecie mieszanej - może wyśrubować olimpijski rekord pod względem liczby występów.

W czołówce zestawienia znajduje się również Magdalena Gwizdoń, która szesnastokrotnie stawała na starcie olimpijskich zawodów. Ona z kolei ma szansę wyjść na drugie miejsce w tej klasyfikacji.

Trzecią aktywną biathlonistką w tym gronie jest Ewa Tofalvi. Rumunka w środę startem w biegu na 15km zakończy olimpijskie występy, bo w Pjongczang nie ma jej rodaczek, z którymi mogłaby wystartować w sztafecie. Jej licznik zatrzyma się na 18 olimpijskich występach. Tofalvi dzierży jednak inny rekord. Jako jedyna biathlonistka w historii startowała w aż sześciu igrzyskach. Jej debiut przypadł bowiem już na Nagano.

Oczywiście należy wziąć poprawkę na to, że w latach 1992-1998 biathlonistki rywalizowały tylko w trzech konkurencjach, w 2002 roku w czterech, w 2006 i 2010 w pięciu, a od 2014 maksymalnie można zaliczyć udział w aż sześciu startach na jednych igrzyskach.

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Krystyna Guzik