Bez zmian w składzie na bieg długi

Trener Tobias Torgersen nie zdecydował się na zmiany w składzie. W środowym biegu indywidualnym wystartują Weronika Nowakowska, Krystyna Guzik, Magdalena Gwizdoń i Monika Hojnisz. Konkurencja ta w przeszłości przyniosła nam sporo satysfakcji z powodu wysokich lokat zajmowanych przez Biało-Czerwone.

W każdych z trzech ostatnich igrzysk Polki plasowały się bowiem w pierwszej dziesiątce. W swoim olimpijskim debiucie w Turynie Krystyna Guzik nie spudłowała ani razu i sensacyjnie finiszowała z szóstym czasem. Po dyskwalifikacji drugiej Olgi Miedwiedcewej za stosowanie dopingu Polka awansowała na piąte miejsce. Cztery lata później taki sam wynik zanotowała Weronika Nowakowska. Szanse na podium straciła dopiero podczas ostatniego strzelania. Wysoką siódmą lokatę zajęła wówczas Agnieszka Cyl.

W Soczi ponownie przypomniała o sobie Krystyna Guzik, która powtórzyła strzeleckie dokonanie z Turynu, co tym razem dało dziesiąte miejsce. Dwie lokaty niżej sklasyfikowano wówczas Monikę Hojnisz. 

Najlepszym wynikiem Magdaleny Gwizdoń na igrzyskach w biegu na 15km jest 32. miejsce z Soczi. Biathlonistka BLKS Żywiec wciąz jest jednak jedyną polską biathlonistką, która w tej konkurencji stawała na podium Pucharu Świata. W grudniu 2004 roku była trzecia w Oslo.

fot. Szymon Sikora