Sensacyjne złoto dla Finlandii na początek MEJ

Jenni Keranen i Jaako Ranta sensacyjnie wywalczyli złoty medal Mistrzostw Europy Juniorów w supermikście. Duet z Finlandii wyprzedził na mecie uważany za zdecydowanych faworytów zespół z Francji, który został jednak zdyskwalifikowany za złamanie przepisów. Magda Piczura i Wojciech Janik zajęli w Pokljuce jedenaste miejsce.

Para z Polski rozpoczęła rywalizację bardzo spokojnie. Po pierwszej zmianie Piczury nasz zespół plasował się na szesnastym miejscu. Występ Janik i druga zmiana Piczury była już zdecydowanie lepsza, co pozwoliło awansować do pierwszej dziesiątki. Przed ostatnim strzelaniem Polska plasowała się na dziewiątym miejscu. Niestety trzy pudła Janika i konieczność dobierania dodatkowych pocisków zepchnęła nasz zespół na początek drugiej dziesiątki. Ze stratą ponad dwóch minut do zwycięzców Polacy zameldowali się na dwunastym miejscu, które po dyskwalifikacji Francji zamieniło się na pozycję jedenastą.

Za faworytów do wygranej uchodził duet z Francji. Lou J. Laurent i Emilien Claude to aktualnie jedni z najlepszych juniorów świata, co pokazały wyniki dotychczas rozegranych biegów zaliczanych do klasyfikacji Pucharu IBU Juniorów. Faktycznie Trójkolorowi nadawali ton rywalizacji i prowadzili przez większą część dystansu. Karna runda Claude'a na ostatnim strzelaniu spowodowała, że Francja spadła na trzecie miejsce. Na ostatniej rundzie biegowej prześcignął Andreja Vidmara ze Słowenii i wyszedł na drugą pozycję, ale Jaako Ranty dogonić już mu się nie udało. Ostatecznie Francuzi na podium jednak nie stanęli, bo Claude podczas ostatniego strzelania zużył cztery dodatkowe pociski zamiast regulaminowych trzech, co musiało skończyć się dyskwalifikacją. Skorzystali na tym Białorusini, którzy awansowali na trzecie miejsce.

O godzinie 13:00 rozegrana zostanie sztafeta mieszana. Polacy wystąpią w składzie Natalia Tomaszewska, Joanna Jakieła, Przemysław Pancerz, Marcin Szwajnos.

WYNIKI

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Wojciech Janik

 Polska | kobieta | Magda Piczura