Szypulin nie wystartuje na igrzyskach!

Anton Szypulin nie wystartuje na igrzyskach olimpijskich w Pjongczang. Start rosyjskiego biathlonisty zablokował Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

Informację o braku najlepszego na liście potencjalnych rosyjskich uczestników igrzysk w Pjongczang potwierdził wiceprezes Rosyjskiego Komitetu Olimpijskiego Stanisław Pozdniakow. Podobne sankcje co Szypulina spotkały póki co biegacza narciarskiego Siergieja Ustjugowa oraz specjalisty od short tracku Viktora Ahna.

Szypulin od lat uchodzi za lidera rosyjskiej kadry. W ostatnich trzech sezonach zawsze plasował się w pierwszej trójce klasyfikacji końcwej Pucharu Świata. Na swoim koncie ma siedem medali mistrzostw świata i dwa krążki z igrzysk olimpijskich. Oba wywalczone w sztafecie - brąz z Vancouver oraz złoto z Soczi. W tym sezonie dwukrotnie stawał na pucharowym podium, w klasyfikacji PŚ jest czwarty.

Przypomnijmy, że MKOl w obliczu pozyskanych dowodów wykluczył reprezentację Rosji z udziału w igrzyskach olimpijskich w Pjongczang. Niektórzy sportowcy z tego kraju będą mogli wziąć udział w rywalizacji, ale tylko pod olimpijską flagą. Jeśli zdobędą złoty medal, odegrany zostanie hymn olimpijski, a nie rosyjski. Decyzja ta ma związek z aferą dopingową w trakcie igrzysk w Soczi w 2014 roku. Śledztwa dziennikarzy, Światowej Agencji Antydopingowej, amerykańskich prokuratorów oraz MKOl wykazały, że Rosjanie na masową skalę fałszowali badania antydopingowe. Dochodziło do tego m.in. przez podmienianie próbek pobranych od sportowców. W proceder zamieszany był aparat państwowy ze służbami specjalnymi włącznie.

Na razie w wyniku skandalu reprezentacji Rosji odebrano jedenaście zdobytych wówczas medali. W proceder zamieszane były rosyjskie biathlonistki - Olga Zajcewa, Jana Romanowa i Olga Wiłuchina, które wywalczyły srebro w sztafecie. Ta ostatnia była druga również w sprincie. Oba srebrne medale również zostały odebrane.

Powiązane osoby

 Rosja | mężczyzna | Anton Szypulin