Braisaz dziesiątą Francuzką z wygraną w PŚ na koncie

Justine Braisaz została dziesiątą biathlonistką z Francji, której udało się odnieść zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Łącznie reprezentantki Trójkolorowych odniosły 48 pucharowych triumfów.

Liderką pod tym względem spośród Francuzek jest Sandrine Bailly. Mistrzyni świata z 2003 roku wygrywała aż dwudziestokrotnie. Do niej należy też inny rekord - jest najmłodszą francuską zwyciężczynią. W momencie swojego pierwszego zwycięstwa w biegu indywidualnym w Pokljuce w 2000 rku miała 21 lat i 19 dni. Braisaz w tej klasyfikacji zajmuje drugą lokatę - jest o niemal pięć miesięcy starsza niż Bailly w chwili premierowej wygranej.

- Akurat dzisiaj są urodziny mojego ojca. Cieszę się, że mogłam zrobić mu taki prezent. Zwycięstwo przed własną publicznością smakuje niesamowicie, jestem przeszczęśliwa. To wspaniałe uczucie móc podzielić się radością z takim tłumem. To było jak sen, z tą różnicą, że w rzeczywistości było jeszcze lepiej - skomentowała Braisaz na konferencji prasowej po biegu.

Przed Justine Braisaz oraz wspomnianą wcześniej Sandrine Bailly zwycięstwa w Pucharze Świata odnosiły również Corinne Niogret (8 razy), Marie Dorin Habert (7 razy), Anne Briand (6 razy), Emmanuel Claret (3 razy), Florence Baverel, Anais Bescond, Sylvie Becaert, Anais Chevalier (po razie).