Doczekał się! Fourcade w końcu najlepszy u siebie

Zwycięstwem Martina Fourcade'a zakończył się bieg ze startu wspólnego w Le Grand Bornand zaliczany do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Francuz okazał się lepszy od Johannesa Boe i Erika Lessera. Polacy nie startowali.

Licznie zgromadzeni kibice francuscy mieli dzisiaj podwójny powód do świętowania. Po wygranej Justine Braisaz w biegu pań, o zwycięstwo w biegu panów postarał się Martin Fourcade. Francuz wiedział, że aby odnieść zwycięstwo, nie może sobie pozwolić na choćby ułamek sekundy dekoncentracji - stąd wolniejsze strzelanie, stąd wyrachowana taktyka biegu. Liderowi Pucharu Świata zadanie ułatwił nieco Johannes Boe. Norweg, który do dzisiaj mógł pochwalić się kompletem zwycięstw na francuskiej ziemi, spudłował dwukrotnie podczas pierwszego strzelania i choć w dalszej części rywalizacji imponował zarówno biegiem, jak i skutecznością na strzelnicy to nie był w stanie odrobi wszystkich strat. Na metę wpadł jako drugi, trzy sekundy za wiwatującym Fourcade'm.

Przez cały czas w czołówce biegli jeszcze bezbłędni Erik Lesser i Anton Szypulin. Temu drugiemu w końcówce wyraźnie zabrakło już sił i do mety doczłapał się na czwartym miejscu. Dla Lessera dzisiejsza trzecia pozycja oznacza dziesiąte podium w karierze.

Na piątym miejscu zawody ukończył Benjamin Weger, dla którego jest to najlepszy występ od niemal trzech lat. Swoje szanse wykorzystali Dominik Windisch oraz Erlend Bjoentegaard. Obaj zakwalifikowali się do startu w biegu masowym dzięki niezłym wynikom w Le Grand Bornand i ostatni w tym roku kalendarzowym występ ukończyli w pierwszej dziesiątce. Włoch był siódmy, a Norweg finiszował jako dziesiąty.

Zawiódł Simon Schempp, który zaliczył aż sześć karnych rund. Aktualny mistrz świata w biegu ze startu wspólneg wyprzedził tylko pięciu rywali i stracił na rzecz Antona Szypulina czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. Prowadzi niezmiennie Martin Fourcade o 20 punktów przed Johannesem Boe. Trzeci ze stratą już ponad 100 punktów jest Jakov Fak.

WYNIKI
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Norwegia | mężczyzna | Johannes Thingnes Boe

 Niemcy | mężczyzna | Erik Lesser

 Francja | mężczyzna | Martin Fourcade