Braisaz najlepsza przed własną publicznością

Justine Braisaz odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w karierze. Francuzka triumfowała przed własną publicznością w biegu ze startu wspólnego. Polki ostatniego dnia rywalizacji w Le Grand Bornand nie zaliczą do udanych.

Kto przerwał śledzenie rywalizacji przed ostatnim strzelaniem, może być zaskoczony niską lokatą Denise Herrmann. Niemka po trzech bezbłędnych strzelaniach prowadziła z kilkunastosekundową przewagą i wydawało się, że zmierza po trzecie w sezonie zwycięstwo. Podczas ostatniej róby strzeleckiej była biegaczka narciarska spudłowała jednak trzy razy i do mety dotarła dopiero na dwunastym miejscu.

Pudła Niemki wykorzystała Justine Braisaz, która przewodziła stawce na drugim i trzecim okrążeniu, ale karna runda podczas pierwszej stójki spowodowało, że dała się wyprzedzić Herrmann. Ostatnie strzelanie to w jej wykonaniu popis. Rywalki w osobach Herrmann, Dahlmeier i Kuzminy pudłowały, a ona - najmłodsza z tego grona - strzelała bezbłędnie dzięki czemu odniosła swoje pierwsze zwycięstwo w karierze. Do tej pory na podium stawała pięciokrotnie, ale co najwyżej plasowała się na drugim miejscu.

Wygrana w biegu masowym nie pozwoliła Francuzce jednak na odzyskanie prowadzenia w klasyfikacji generalnej. Anastazja Kuzmina, która biegła dzisiaj w żółtej koszulce liderki finiszowała na czwartym miejscu, dzięki czemu udało jej się zachować sześciopunktową przewagę nad Braisaz.

W górę klasyfikacji generalnej powoli pnie się obrończyni tytułu najlepszej biathlonistki globu, a więc Laura Dahlmeier. Niemka spudłowała dzisiaj dwukrotnie i do mety dotarła na trzecim miejscu, co oznacza, że w każdym z biegów we Francji plasowała się na podium. Mogło się wydawać, że Dahlmeier będzie w stanie powalczyć nawet o drugie miejsce, ale pięciokrotna mistrzyni świata z tego roku nie dała rady wyprzedzić Iriny Kryuko. Białorusinka była jedyną biathlonistką w stawce, która strzelała bez pudła. W nagrodę 26-latka wywalczyła pierwsze podium w karierze. Do tej pory mogła pochwalić się wyłącznie dziewiątym miejsce w biegu na dochodzenie sprzed tygodnia.

Weronika Nowakowska i Krystyna Guzik nie poradziły sobie podczas strzelania w postawie leżąc. Obie spudłowały po dwa razy już podczas pierwszej wizyty na strzelnicy, co przesunęło je na koniec stawki. Podczas drugiego strzelania Nowakowska dołożyła sobie kolejne 300m dodatkowego biegu, Guzik spudłowała raz i biegała 150m. W stójce Polki były już bezbłędne, dzięki czemu udało im się wyprzedzić kilka rywalek. Ostatecznie Nowakowska finiszowała na 26. miejscu, a Krystyna Guzik tuż za nią na 27. pozycji.

WYNIKI
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Niemcy | kobieta | Laura Dahlmeier

 Polska | kobieta | Weronika Nowakowska

 Polska | kobieta | Krystyna Guzik