Pościg dla Kuzminy, Nowakowska świetnie tylko do półmetka

Anastazja Kuzmina wygra bieg pościgowy w Hochfilzen. Najlepsza z naszej drużyny była Weronika Nowakowska, która zajęła 24. miejsce.

Dzięki bezbłędnemu pierwszemu strzelaniu Domraczewa jeszcze powiększyła przewagę nad grupą pościgową. Nad goniącą ją Kuzminą, która musiała biegać jedną rundę karną, miała już blisko pół minuty straty. Jeszcze więcej traciły kolejne zawodniczki - Hilde Fenne, Franziska Holdebrand, czy Ingrid Tandrevold biegły mniej więcje 50 sekund za liderką.

Bezbłędna na pierwszym strzelaniu była też Weronika Nowakowska. Polka, która zajęła 22. miejsce w sprincie, przesunęła się mocno w górę. Ze stadionu wybiegła na jedenastym miejscu. Do liderki traciła nieco ponad minutę. Gorzej wypadły Krystyna Guzik i Magdalena Gwizdoń, które w pierwszej próbie spudłowały po dwa razy i straciły kilkanaście pozycji. 

Domraczewa z pierwszej pozycji próbowała kontrolować bieg, ale znacznie traciła względem goniących ją rywalek. Z drugiego strzelania wybiegła tylko dziewięć sekund przed Anastazją Kuzminą. Biegnąca na trzecim miejscu Kaisa Makarainen traciła już ponad 40 sekund. Znów dobra na strzelnicy była Nowakowska. Polka była bezbłędna i przesunęła się na dziewiąte miejsce, co dawało widoki na miejsce w ścisłej czołówce. Do Domraczewej traciła już nieco ponad minutę, ale do Makarainen - tylko 20 sekund. Guzik tym razem strzelała bez pudła i biegła w środku czwartej dziesiątki. Nieco poprawiła się też Gwizdoń - na półmetku była 41.

Na trzeciej rundzie Kuzmina konsekwentnie odrabiała straty do Domraczewej. Na strzelnicę wbiegły razem. Bezpośrednią rywalizację wygrała Kuzmina, która strzelała bardzo wolno, ale bez pudła. Domraczewa chybiła raz i ruszyła na trasę blisko trzynaście sekund po reprezentantce Słowacji. Wciąż na trzeciej pozycji biegła Makarainen, ale jej strata do Kuzminy wynosiła już tylko siedemnaście sekund.

Dobrą pozycję straciła Nowakowska, która w postawie stojąc zaliczyła jedno pudło. Stadion opuściła jako czternasta. Wciąż zachowywała jednak szansę na miejsce w pierwszej dziesiątkę. Cały czas w górę szła za to Guzik, która po bezbłędnym strzelaniu zajmowała 24. miejsce. Gwizdoń spudłowała raz - była 42.

Czwarta runda była popisem Makarainen, która narzuciła szaleńcze tempo, wyprzedziła słabnącą Domraczewą i zmniejszyła straty do Kuzminy do jedenastu sekund. Reprezentantka Słowacji ostatnie strzelanie zaczęła dobrze - oddała trzy celne strzały. Z kolejnymi zwlekała, długo mierzyła, ale taka taktyka znów się opłaciła. Dzięki bezbłędnemu strzelaniu obroniła pierwszą pozycję. Drugie miejsce na rzecz Domraczewej straciła Makarainen, która zaliczyła jedno pudło.

Nowakowska na strzelnicy straciła szansę na miejsce w pierwszej dziesiątce - musiała biegać dwie karne rundy. Stadion opuściła na 23. miejscu. Dwa razy spudłowała też Guzik, która po strzelaniu była 33. Raz chybiła Gwizdoń  - po ostatnim strzelaniu biegła na 42. miejscu.

Kuzmina utrzymała prowadzenie aż do mety. Za jej plecami toczyła się rywalizacja o drugie miejsce. Makarainen znów rzuciła się w szaleńczą pogoń za Domraczewą. Wyprzedziła ją dopiero na ostatniej prostej.

Nowakowska finiszowała na 24. miejscu, Guzik była 33., a Gwizdoń ukończyła rywalizację na 41. pozycji.

WYNIKI
KLASYFIKACJA GENERALNA

fot. Sebastian Krystek

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Weronika Nowakowska

 Białoruś | kobieta | Daria Domraczewa

 Finlandia | kobieta | Kaisa Makarainen