Fourcade: Decyzję MKOl oceniam pozytywnie

Martin Fourcade decyzję dotyczącą wykluczenia reprezentacji Rosji z igrzysk w Pjongczang przy jednoczesnej zgodzie na start pewnej grupy zawodników tego kraju pod flagą olimpijską uważa za spełniającą jego osobiste oczekiwania wobec MKOl.

Najlepszy biathlonista ostatnich kilku lat nie ma wątpliwości co do słuszności wtorkowej decyzji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.

- Biorąc pod uwagę wszystkie zgromadzone dowody, byłoby niesprawiedliwe, gdyby MKOl nie zareagował. Z drugiej strony zakaz startu na igrzyskach dla wszystkich Rosjan byłby karą poniżającą oraz wykraczającą poza wartości sportowe - powiedział Fourcade w wywiadzie dla "L'equipe".

- Oceniam tę decyzję pozytywnie. Rosja została odpowiednio ukarana za przewinienia z przeszłości, a ci sportowcy, którzy nie byli uwikłani w ten system, będą mogli wystartować - dodał.

Przypomnijmy, że decyzją MKOl sportowcy z Rosji będą mogli wystąpić w Pjongczang po łącznym spełnieniu dwóch warunków. Po pierwsze, co oczywiste, będą musieli uzyskać minimum kwalifikacyjne. Po drugie, muszą wykazać, że nigdy nie zostali ukarani za niedozwolone wspomaganie oraz naruszenie przepisów antydopingowych. Ponadto w ekipie olimpijskiej nie może się znaleźć żaden członek kierownictwa reprezentacji z igrzysk w Soczi, ani żaden trener oraz lekarz, którego zawodnik naruszył przepisy antydopingowe.

Powiązane osoby

 Francja | mężczyzna | Martin Fourcade