Reprezentacja Rosji wykluczona z igrzysk w Pjongczang!

Reprezentacja Rosji została wykluczona z zimowych igrzysk w Pjongczang - postanowił Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Nieliczni sportowcy z tego kraju będą mogli wystartować w Korei Południowej jedynie pod olimpijską flagą.

Decyzja ma związek z aferą dopingową w trakcie w Soczi w 2014 roku. Śledztwa dziennikarzy, Światowej Agencji Antydopingowej, amerykańskich prokuratorów oraz MKOl wykazały, że Rosjanie na masową skalę fałszowali badania antydopingowe. Dochodziło do tego m.in. przez podmienianie próbek pobranych od sportowców. W proceder zamieszany był aparat państwowy ze służbami specjalnymi włącznie. Na razie w wyniku skandalu reprezentacji Rosji odebrano jedenaście zdobytych wówczas medali.

MKOl w obliczu pozyskanych dowodów wykluczył reprezentację Rosji z udziału w igrzyskach olimpijskich w Pjongczang. Niektórzy sportowcy z tego kraju będą mogli wziąć udział w rywalizacji, ale tylko pod olimpijską flagą. Jeśli zdobędą złoty medal, odegrany zostanie hymn olimpijski, a nie rosyjski. 

Rosjanie będą mogli wystąpić w Pjongczang po łącznym spełnieniu dwóch warunków. Po pierwsze, co oczywiste, będą musieli uzyskać minimum kwalifikacyjne. Po drugie, muszą wykazać, że nigdy nie zostali ukarani za niedozwolone wspomaganie oraz naruszenie przepisów antydopingowych. Ponadto w ekipie olimpijskiej nie może się znaleźć żaden członek kierownictwa reprezentacji z igrzysk w Soczi, ani żaden trener oraz lekarz, którego zawodnik naruszył przepisy antydopingowe.

MKOl postanowił też zawiesić rosyjski komitet olimpijski. Dożywotnio z igrzysk wykluczono Witalija Mutkę, obecnego wicepremiera ds. sportu, który jest też szefem związku piłkarskiego i głównym organizatorem przyszłorocznego mundialu. Polityk miał nadzorować dopingowy proceder w Soczi.