Fourcade już wygrywa, Norwegowie nie dali rady

Czyżby czekał nas kolejny sezon dominacji Martina Fourcade'a? Francuz pewnie zwyciężył w biegu sprinterskim w Sjusjoen, który rozgrywany był w ramach zawodów otwarcia sezonu w Norwegii. Jedynym, który jakkolwiek próbował się przeciwstawić sześciokrotnemu zdobywcy Pucharu Świata był Johannes Boe.

Fourcade nie zaczął najszybciej. Na pierwszym okrążeniu stracił do młodszego z braci Boe aż trzynaście sekund. W odróżnieniu od Norwega był jednak bezbłędny dzięki czemu wysunął się na prowadzenie. Johannes Boe utrzymywał niezłe tempo biegu również w dalszej części biegu, ale po stójce musiał pokonywać kolejne 150m więcej od Francuza, który nie pudłował. Na mecie obu różniło 27 sekund, co oznacza, że Boe u progu sezonu wydaje się być jedynym zawodnikiem, który będzie w stanie powalczyć o zdetronizowanie Fourcade'a.

Inni bowiem nawet przy bezbłędnym strzelaniu tracili zbyt wiele w biegu by móc z nim wygrać. Tak było w przypadku Erlenda Bjoentegaarda, który rozdzielił Fourcade'a i Boe na podium. Druga lokata to dla 27-latka przepustka do startów w zawodach Pucharu Świata w Ostersund.

Generalnie Norwegowie mogą być zadowoleni z formy swoich ulubieńców. W pierwszej dziesiątce finiszowali Tarjei Boe (piąty), Lars Helge Birkeland (siódmy) i Fredrik Gjesbakk (ósmy). Martwić może forma Emila Hegle Svendsena, który zawiódł na strzelnicy (cztery pudła) i nie zachwycił na trasie (50 sekund wolniejszy od J. Boe). Biathlonista z Trondheim zajął dopiero 46. miejsce.

Nie on jeden zawiódł. Słabo spisali się bowiem również Anton Szypulin i Simon Schempp. Obaj spudłowali tylko po razie i zajęli odpowiednio 17. i 31. miejsce.

W zawodach nie wystartował Ole Einar Bjoerndalen. Jego bratanek Dag Sander w gronie 162 zawodników sklasyfikowany został na 108. pozycji.

Polacy nie startowali. Od 5 listopada trenują pod okiem Nikołaja Panitkina na zgrupowaniu w szwedzkim Idre.