Niespodzianki w Sjusjoen, Mitoraj najlepszą z Polek

Pierwszy sprawdzian formy już za reprezentantkami Polski. Najwyższe miejsce spośród naszych zawodniczek podczas tradycyjnych zawodów otwarcia sezonu w Sjusjoen wywalczyła Kinga Mitoraj. Bieg niespodziewanie wygrała Denise Herrmann.

Na starcie stanęło aż 110 zawodniczek, wśród nich oprócz licznych reprezentantek gospodarzy, nie zabrakło biathlonistek ze ścisłej światowej czołówki. Tydzień przed inauguracją Pucharu Świata żadna z nich nie popisała się jednak formą gwarantującą podium w dzisiejszych zawodach. W pierwszej trójce uplasowały się zawodniczki, które nigdy nie wygrały biegu PŚ.

Mimo jednej karnej rundy zwycięstwo odniosła Denise Herrmann. Była biegaczka, dla której będzie to dopiero drugi sezon wśród biathlonistek uzyskała zdecydowanie najlepszy czas biegu i na mecie wyprzedziła o dziewięć sekund Nadieżdę Skardino. To nie pierwszy raz gdy 29-latka notuje tak dobry start w sezon. Rok temu występy rozpoczęła od wygranej w zawodach Pucharu IBU w Beitostolen. Później nie była jednak w stanie pokonać silnej konkurencji w niemieckim zespole i sezon spędziła głównie w rezerwie.

Największą niespodzianką wydaje się być jednak trzecie miejsce Iriny Kryuko z Białorusi, która w zawodach Pucharu Świata tylko raz w karierze znalazła się w pierwszej dziesiątce. Dzisiaj do bezbłędnego strzelania dołożyła niezły czas biegu, co zaowocowało sensacynym podium dla Białorusinki. Liderka kadry naszych wschodnich sąsiadów - Daria Domraczewa - tym razem musiała się zadowolić mianem numer 3 w zespole. Z jedną karną rundą sklasyfikowano ją na siódmym miejscu.

Bardzo słabo zaprezentowała się czterokrotna mistrzyni świata Marie Dorin Habert, która mimo bezbłędnego strzelania straciła do zwyciężczyni grubo ponad minutę i zajęła zaledwie dwudziestą lokatę.

Niewiele gorsza od Francuzki okazała się Kinga Mitoraj, która podobnie jak bardziej utytułowana koleżanka nie odwiedziła dzisiaj karnej rundy. Biathlonistka z Cichego była jedyną bezbłędną zawodniczką w polskim obozie, co przy jej aktualnej formie biegowej dało 22. lokatę.

W trzeciej dziesiątce uplasowały się jeszcze Magdalena Gwizdoń (25. miejsce, 2 karne rundy), Monika Hojnisz (26. miejsce, 1 karna runda) oraz Kamila Żuk (30. miejsce, 1 karna runda). Obiecującą formę biegową zaprezentowała Weronika Nowakowska (trzynasty czas biegu), która jednak spudłowała trzy razy i sklasyfikowana została na 34. miejscu.

Najsłabiej zaprezentowała się Krystyna Guzik. Wicemistrzyni świata z Novego Mesta nieźle radziła sobie na trasie, ale nie dała rady połączyć tego z celnym strzelaniem. Aż sześć karnych rund spowodowało, że zajęła tylko 65. miejsce.

W niedzielę rozegrany zostanie bieg ze startu wspólnego.