Znane są już listy zgłoszeniowe zawodów w Sjusjoen. Poza nielicznymi wyjątkami wystartuje cała światowa czołówka. W sprawdzianie udział weźmie kobieca reprezentacja Polski.

Łącznie w Sjusjoen zaprezentuje się ponad 300 biathlonistów i biathlonistek. Listy startowe już zamknięto, ale gdyby komuś odwidział się występ w sobotnim sprincie, chętnych z listy rezerwowych też nie brakuje. Tradycyjne zawody otwarcia sezonu w Norwegii z roku na rok zyskują na popularności i znaczeniu. Nic dziwnego, że już teraz nazywane bywają "małym Pucharem Świata".

Wszystko w związku z tym, że oprócz licznej reprezentacji gospodarzy, w zawodach chętnie startują reprezentanci innych nacji, wśród których znajduje się wiele czołowych nazwisk. Nie inaczej będzie w tym roku. Wśród pań na starcie oprócz Tiril Eckhoff i Marte Olsbu zobaczymy więc m. in. Darię Domraczewą, Marie Dorin Habert, Justine Braisaz, Laurę Dahlmeier, Franziskę Hildebrand, Dorotheę Wierer, Ołenę Pidhruszną oraz siostry Semerenko.

Jak w tak mocnej stawce poradzą sobie Polki? Do zawodów zgłoszone zostały wszystkie kadrowiczki, a więc Magdalena Gwizdoń, Krystyna Guzik, Weronika Nowakowska, Monika Hojnisz, Kinga Mitoraj i Kamila Żuk. Ta ostatnia przed rokiem w podobnie silnie obsadzonym biegu zajęła sensacyjne dziewiąte miejsce.

Na starcie zabraknie naszych biathlonistów, którzy od 5 listopada przygotowują się do sezonu w szwedzkim Idre. Biegi panów i bez nich zapowiadają się jednak niezwykle ekscytująco, ponieważ na trasie sprintu dojdzie do starcia pięciu najwyżej klasyfikowanych zawodników ubiegłego sezonu. Wystartują więc Martin Fourcade, Anton Szypulin, Johannes Thingnes Boe, Arnd Peiffer i Simon Schempp. Gdy dodamy do tego Emila Hegle Svendsena, Tarjei Boe, Jakowa Faka, Lukasa Hofera i wielu innych zawodników z szerokiej czołówki to znaczy, że będziemy mieć do czynienia ze stawką, która zelektryzuje każdego kibica biathlonu.

Impreza będzie sprawdzianem formy nie tylko dla zawodników, ale także dla organizatorów. Stadion w Sjusjoen w przyszłym tygodniu będzie po raz pierwszy w historii gościć zawody Pucharu IBU.

Zawody rozpoczną się w sobotę od biegów sprinterskich. W niedzielę najlepsi wystartują w biegu ze startu wspólnego. Transmisje z zawodów tradycyjnie przeprowadzi norweska telewizja NRK. 

LISTA ZGŁOSZENIOWA KOBIET
LISTA ZGŁOSZENIOWA MĘZCZYZN

 

fot. Szymon Sikora