Wicemistrz świata wraca do formy

Nathan Smith z powodu długotrwałej infekcji wirusowej sezon 2016/17 musiał spisać na straty. Przedsezonowe sprawdziany formy kadry kanadyjskiej pokazują, że 32-latek wraca do dyspozycji, która pozwoliła mu wywalczyć medale mistrzostw świata w Kontiolahti i Oslo.

W ubiegłym sezonie Smith wystartował tylko w Ostersund oraz Pjongnczang notując tam rezultaty dalekie od swoich możliwości. Zdecydowaną większość zimy spędził w Kanadzie próbując wygrać walkę z tajemniczym wirusem, który osłabiał jego organizm. Teraz wraca do wysokiej formy, czego dowodem wygrane w trzech biegach kwalifikacyjnych do kanadyjskiej kadry na pierwsze zawody Pucharu Świata, które miały miejsce w Canmore.

- Jeśli nadal będę tak dobrze strzelał i poprawię nieco dyspozycję biegową, co z kolejnymi biegami powinno się dziać, to czuję, że czeka mnie sporo dobrej zabawy w tym sezonie - skomentował swój powrót Smith.

Obok niego nieźle prezentował się również Brendan Green, który dwukrotnie był drugi i raz trzeci.

- Nathan i Brendan pokazali formę, z jaką spokojnie mogą walczyć o wysokie lokaty w Pucharze Świata. Zwłaszcza jeśli nadal będa się tak dobrze prezentowali na strzelnicy - powiedział Matthias Ahrens, trener główny kanadyjskiej kadry.

Oprócz tej dwójki w Oestersund zaprezentują się również Scott Gow oraz jego brat Christian, który w zawodach testowych spisał się nieco gorzej, ale trenerzy usprawiedliwili to chorobą, jaką niedawno przechodził. Tym samym Kanadyjczycy zabiorą do Szwecji dokładnie tę samą czwórkę, która niemal dwa lata temu podczas mistrzostw świata w Oslo sprawili największą sensację zawodów zdobywając brąz w biegu sztafetowym.

Wśród pań liderką drużyny pozostaje niezmiennie Rosanna Crawford, której w Ostersund towarzyszyć będą Julia Ransom, Emma Lunder oraz Megan Bankes. Ta ostatnia jest największą nadzieją na powrót czasów, w których liczyła się Myriam Bedard. 20-latka w ubiegłym sezonie sięgnęła po mistrzostwo świata juniorek.

Jednocześnie podano nazwiska osób, które zaprezentują się podczas zawodów Pucharu IBU w Sjusjoen, które zaplanowane są na 23-26 listopada. Są to Carsen Campbell, Macx Davies, Jules Burnotte, Matt Hudec, Sarah Beaudry, Nadia Moser, Megan Tandy oraz Leilani Tom Von Burg.

fot. Szymon Sikora

Powiązane osoby

 Kanada | mężczyzna | Nathan Smith