Idzie nowe? Żuk pierwsza, Jakieła czwarta na MP w Jakuszycach

Drugiego dnia Mistrzostw Polski seniorów w Jakuszycach zaplanowano biegi na dochodzenie. Mistrzynią Polski w tej konkurencji została Kamila Żuk, na czwartym miejscu finiszowała zaś Joanna Jakieła. Obie są jeszcze juniorkami.

Zawody miały niecodzienną formułę. Na ogół bowiem biegi na dochodzenie rozgrywane są na podstawie wyników sprintu lub biegu indywidualnego (w przypadku którego straty dzielone są na pół). Tym razem lista startowa pościgu została ustalona na podstawie rozegranego w środę biegu masowego. Zawodniczki startowały w tej samej kolejności w jakiej ukończyły wczorajszą rywalizację w interwałach pięciosekundowych. Niezależnie więc od strat czasowych poniesionych w biegu ze startu wspólnego druga zawodniczka traciła na starcie pięć sekund, trzecia dziesięć, czwarta piętnaście itd.

Najlepiej dysponowana okazała się Kamila Żuk, która środowy bieg zakończyła na czwartym miejscu. Dzisiaj była zdecydowanie najszybsza na trasie. Mimo początkowej straty do Hojnisz przy większej liczbie karnych rund wyprzedziła ją o dwadzieścia sekund. Trzecia Anna Mąka straciła do zwyciężczyzni już dwie minuty.

Nie trzeba dodawać, że dla Żuk to pierwszy tytuł w karierze. Przypomnijmy, że zawodniczka z Sokołowska w przyszłym sezonie wciąż będzie juniorką. Nie ona jedyna z grona młodych zawodniczek spisała się dzisiaj bardzo dobrze. Tuż za podium uplasowała się bowiem urodzona w 1999 roku Joanna Jakieła. Juniorka młodsza pokonała m. in. piątą Magdalenę Gwizdoń i szóstą Weronikę Nowakowską. Kinga Mitoraj zajęła siódme miejsce. Spośród zawodniczek z pierwszej dziesiątki biegu masowego na starcie nie stanęły Karolina Pitoń oraz Patrycja Hojnisz. Krystyna Guzik w mistrzostwach rozgrywanych w Jakuszycach w ogóle nie bierze udziału.

WYNIKI

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Joanna Jakieła

 Polska | kobieta | Kamila Żuk