Eckhoff zwycięska na koniec, mała kula dla Koukalovej

Tiril Eckhoff wygrała bieg ze startu wspólnego w Oslo. Miejsca na podium wywalczyły również Gabriela Koukalova i Kaisa Makarainen. Reprezentantki Polski nie brały udziału w zawodach.

Ostatni bieg sezonu miał dać odpowiedź kto będzie właścicielką małej kryształowej kuli za bieg ze startu wspólnego. Przed startem w klasyfikacji tej konkurencji prowadziła Laura Dahlmeier, która miała jedenaście punktów przewagi nad Gabrielą Koukalovą. Biorąc jednak pod uwagę jak obie zawodniczki startowały w Oslo, kwestia zwycięstwa pozostawała otwarta.

Już na pierwszym okrążeniu groźny upadek na jednym ze zjazdów zaliczyła Celia Aymonier. Francuzka dotarła na strzelnicę 45 sekund za czołówką, spudłowała cztery razy i na drugie okrążenie ruszyła z trzyminutową stratą na ostatnim miejscu. Wiele zawodniczek zeszłoby z trasy, ale Aymonier nie poddała się jednak i mimo takich problemów na samym początku biegu, dotarła do mety. 

Pierwsze strzelanie „na czysto” zaliczyło tylko dziesięć zawodniczek. W grupie tej zabrakło m. in. Laury Dahlmeier oraz Darii Domraczewej, które zaliczyły po jednej karnej rundzie. Dodatkowe 300m jako jedyna biegała Marie Dorin Habert, która wyprzedzała wspomnianą wcześniej Aymonier.

Po drugim strzelaniu uformowała się sześcioosobowa czołówka. Podobnie jak na mistrzostwach świata w Hochfilzen jako pierwsza na trasę wyruszała Susan Dunklee. Bardzo szybko Amerykankę na prowadzeniu zmieniła jednak Tirill Eckhoff. Obok tej dwójki w przewodzącej grupie były Veronika Vitkova, Kaisa Makarainen, Franziska Hildebrand oraz Justine Braisaz. Tej ostatniej przydarzyła się jedna z bardziej kuriozalnych sytuacji, jakie można było oglądać podczas relacji biathlonowych. Francuzka potrąciła wiewiórkę.

Stójka przyniosła spore przetasowania na czołowych pozycjach. Jako jedyna z pierwszej szóstki bezbłędne trzecie strzelanie zaliczyła Hildebrand, która objęła samodzielne prowadzenie z przewagą dwudziestu sekund nad Vitkovą i Eckhoff. Na czwarte miejsce awansowała Gabriela Koukalova, a do czołowej dziesiątki wróciła Dahlmeier, która na czwartym okrążeniu przedarła się na szóste miejsce.

Hildebrand nie wykorzystała otwierającej się przed nią szansy i spudłowała ostatni strzał. Próbę nerwów wygrały Tiril Eckhoff i Gabriela Koukalova, która strzelały bezbłędnie i wysunęły się przed Niemką. Norweżka nie chciała czekać do finiszu i udanie zaatakowała już na początku ostatniej pętli biegowej zapewniając sobie tym samym czwartą wygraną w karierze. Do tej pory triumfowała jednak tylko w biegach sprinterskich.

Koukalova finiszowała jako druga, co przy dziesiątym miejscu Dahlmeier oznaczało, że Czeszka wywalczyła małą kryształową kulę za bieg ze startu wspólnego.

Udany atak na trzecie miejsce przypuściła Kaisa Makarainen, dla której to siedemdziesiąte podium w karierze.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU ZE STARTU WSPÓLNEGO
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Finlandia | kobieta | Kaisa Makarainen