Pierwszy triumf Laukkanen, Polki poza

Finka Mari Laukkanen pierwszy raz w karierze triumfowała w zawodach Pucharu Świata, zwyciężając w biegu sprinterskim podczas kończących tegoroczne zmagania w PŚ zawodów w Oslo. Najlepsza z Polek - Magdalena Gwizdoń zajęła 38. miejsce.

Mari Laukkanen do dzisiaj tylko jeden raz znalazła się w czołowej "3" zawodów Pucharu Świata – w marcu 2014 w sprincie w Kontiolahti. Finka była wówczas bezbłędna i na kolejny indywidualny występ bez pudła musiała czekać 3 lata – dziś dało jej to wygraną.

Drugie miejsce wywalczyła Justine Braisaz. Francuzka tak jak Laukkanen była bezbłędna, miała najlepszy czas biegu, a o porażce z Finką zadecydował czas strzelania: Finka strzelała o pół minuty krócej, a wyprzedziła Braisaz o 8 sekund.

Trzecia lokata przypadła kolejnej bezbłędnej na strzelnicy: Francuzce Anais Bescond, która była dziś słabsza od Laukkanen o 23 sekundy.

Gabriela Koukalova wykorzystała najsłabszy w sezonie występ Laury Dahlmeier, która rozpoczęła strzelanie w pozycji leżącej od trzech pudeł i pomimo siedmiu kolejnych celnych strzałów nie była w stanie walczyć dziś o czołowe pozycje. Czeszka pomyliła się raz i ukończyła bieg na 4. pozycji i przy 31. miejscu Dahlmeier to Koukalova triumfowała w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sprincie.

Szanse na wygraną miała znakomicie biegnąca na pierwszych kilometrach Susan Dunklee (po pierwszym strzelaniu Amerykanka miała ponad 20 sekund przewagi na rywalkami), jednak dwa pudła w "stójce" dały jej 7. pozycję.

Zawiodły także inne faworytki: Tiril Eckhoff i Marie Dorin Habert zanotowały po trzy pudła, Kaisa Makarainen aż cztery. Anais Chevalier zanotowała jedynie 50% skuteczność na strzelnicy i nie zakwalifikowała się do biegu pościgowego.

Jedyne pudło Magdalena Gwizdoń odnotowała w ostatnim strzale. Polka nie biegła jednak zbyt dobrze (56. czas biegu) i ostatecznie została sklasyfikowana na 38. pozycji.

Dwie lokaty niżej uplasowała się Monika Hojnisz, która spudłowała dwukrotnie w pozycji leżącej. Gwizdoń i Hojnisz zakwalifikowały się do jutrzejszego biegu pościgowego, ale szanse na udział w niedzielnym biegu masowym mają czysto teoretyczne.

Kinga Mitoraj musiała aż pięć razy pokonywać karną rundę i ze stratą ponad 4 minut ukończyła sprint na 90. pozycji.

Słaby sezon Krystyna Guzik zakończyła bardzo słabym występem - z 4 niecelnymi strzałami zajęła 92. miejsce.

Występ Polek przypieczętował pozycję poza pierwszą "10" naszych biathlonistek w pucharze narodów. Oznacza ona, że w kolejnym sezonie w zawodach Pucharu Świata będą mogły brać udział jedynie 4 reprezentantki Polski. Puchar narodów za sezon 2016/2017 zdobyły Niemki, wyprzedzając Francuzki i Ukrainki. Polki zostały sklasyfikowane na 12. pozycji, wyprzedzone w ostatnich tygodniach przez Kazachstan i Szwajcarię.