Sztafety zgodnie z planem

We wtorek biegami sztafetowymi zakończyła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Jakuszycach. Dwa złote medale wywalczyli biathloniści z BKS WP Kościelisko, czym zapewnili sobie wygraną w klasyfikacji medalowej zawodów.

Obyło się bez niespodzianek. Wygrywały te sztafety, które przed biegiem uznawano za faworytów. Tak było np. wśród juniorów. Sztafeta BKS WP Kościelisko z dwoma indywidualnymi mistrzami Polski Marcinem Szwajnosem i Tomaszem Jakiełą nie miała sobie równych uzyskując na mecie ponad czterominutową przewagę nad drużyną AZS AWF Katowice. Skład mistrzowskiej sztafety uzupełniał Michał Neumann. Brąz wywalczył zespół UKS Lider Katowice.

Wśród juniorek na starcie stanęły tylko trzy sztafety. Każda już na starcie miała więc zapewniony medal. Wygrały biathlonistki z MKS Karkonosze Jelenia Góra w składzie Patrycja Rutecka, Klaudia Szpak i Natalia Gruchała. Wszystkie trzy zaliczyły po karnej rundzie, ale rywalki pudłowały jeszcze więcej stąd na mecie czas lepszy o półtorej minuty od IKN Górnik Iwonicz-Zdrój. Drugi zespół z Jeleniej Góry ze stratą dziesięciu minut zajął trzeccie miejsce.

Po pierwszej zmianie biegu juniorów młodszych kroiła się niemała niespodzianka. W konkurencjach indywidualnych w tej kategorii wiekowej zdecydowanie górowali zawodnicy z Czarnego Boru. Tymczasem na prowadzeniu za sprawą Norberta Leszczyńskiego znajdował się zespół z Dusznik-Zdroju. Na drugim odcinku wszystko wróciło jednak "do normy" i na czoło wysunął się Mateusz Gierczyk z Melafiru, który ostatecznie wraz z Wojciechem Janikiem i Wojciechem Filipem sięgnął po złoto. Duszniczanie musieli zadowolić się srebrem, a brąz przypadł w udziale biathlonistom z Jeleniej Góry.

Wśród juniorek młodszych zdecydowane zwycięstwo odniosły Magda Piczura, Paulina Pawliczek oraz Joanna Jakieła, czyli zespół BKS WP Kościelisko. Choć wszystkie solidarnie wystrzelały po jednej karnej rundzie w stójce i tak uzyskały łączny czas lepszy od zawodniczek z MKS Karkonosze Jelenia Góra o ponad cztery minuty. Brązowy medal z dużo większą stratą wywalczyły zawodniczki UKS Karlik Chorzów. Dla klubu prowadzonego przez Agnieszkę i Michała Cylów był to pierwszy medal podczas tegorocznej Olimpiady.

Najwięcej medali - aż trzynaście - wywalczyli biathloniści UKN Melafir Czarny Bór. Nie wystarczyło to jednak do wygranej w klasyfikacji medalowej. Więcej tytułów mistrzowskich zgromadzili na swoim koncie zawodnicy BKS WP Kościelisko, którzy na najwyższym stopniu podium stawali sześciokrotnie. W rankingu województw palmę pierwszeństwa dzierży dolnośląskie. Zawodnicy z tego rejonu kraju stawali na podium 27-krotnie, w tym aż siedem razy zajmowali pierwsze miejsca.

SZTAFETA JUNIORÓW
SZTAFETA JUNIOREK
SZTAFETA JUNIORÓW MŁODSZYCH
SZTAFETA JUNIOREK MŁODSZYCH