Udane rewanże Jakiełów, Żuk z drugim złotym medalem

Sobota podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Jakuszycach upłynęła pod znakiem biegów sprinterskich. Po nieudanych biegach długich do głosu doszło rodzeństwo Jakiełów. Tomasz triumfował wśród juniorów, a Joanna była najlepsza w rywalizacji juniorek młodszych. Drugi tytuł mistrzowski wywalczyła Kamila Żuk. 

Bieg juniorów przyniósł najwięcej emocji. Złoty medal wywalczył Tomasz Jakieła z BKS WP Kościelisko, ale o wygraną nie było mu łatwo. Spudłował bowiem dwukrotnie, a jego klubowy kolega Marcin Szwajnos tylko raz. Obu zawodników na mecie dzieliła zaledwie sekunda. Na najniższym stopniu podium stanął najlepszy zawodnik piątkowego biegu indywidualnego Bartłomiej Filip. Na podium tym razem zabrakło miejsca dla Przemysława Pancerza, który z zawodników czołówki pudłował najwięcej, bo aż trzy razy.

Drugie złoto w kategorii juniorek wywalczyła Kamila Żuk, która ponownie zwyciężyła z ogromną przewagą. Absolwentka Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Dusznikach-Zdroju spudłowała dwukrotnie podobnie jak druga na mecie Kamila Cichoń z IKN Górnik Iwonicz-Zdrój. Mimo tego obie te zawodniczki na mecie dzieliły niemal dwie i pół minuty! Brązowy medal przypadł w udziale Klaudii Szpak z MKS Karkonosze Jelenia Góra.

Rywalizaca o medale wśród juniorów młodszych po raz kolejny okazały się wewnętrzną sprawą biathlonistów z Czarnego Boru. Bezbłędne strzelanie zapewniło złoty medal Mateuszowi Gierczykowi. Pozostali medaliści już tak celnego oka nie mieli. Wojciech Janik pudłował co drugi strzał, natomiast Wojciech Filip trafił zaledwie trzy razy. Obaj pobiegli jednak na tyle dobrze, że żaden z rywali nie był w stanie odebrać im miejsca na podium. 

Udany rewanż za niepowodzenia w biegu długim zaliczyła Joanna Jakieła. Faworytka rywalizacji wśród juniorek młodszych zaliczyła co prawda trzy karne rundy, ale rywalki wcale nie strzelały lepiej. Przy równej liczbie pudeł Jakieła okazała się lepsza od Magdy Piczury o minutę i czternaście sekund. Trzecia Paulina Wąsala również z trzema niecelnymi strzałami na koncie straciłą do zwyciężczyni już ponad półtorej minuty. Marcelina Badacz, która wygrała bieg indywidualny, tym razem ukończyła rywalizację na szóstym miejscu.

W klasyfikacji medalowej po dwóch dniach zawodów na prowadzeniu znajduje się UKN Melafir Czarny Bór, który ma na swoim koncie osiem krążków - dwa złote, trzy srebrne i trzy brązowe. W klasyfikacji województw przewodzi Dolny Śląsk. Zawodnicy z tego regionu wywalczyli aż czternaście medali, w tym aż cztery złote.

Niedziela będzie w Jakuszycach dniem przerwy. Do walki o medale Mistrzostw Polski Juniorów oraz punkty do klasyfikacji "Celuj w Igrzyska" biathloniści oraz biathlonistki powrócą w poniedziałek, kiedy to rozegrane zostaną biegi na dochodzenie. Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży zakończy się we wtorek biegami sztafetowymi.

WYNIKI

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Mateusz Gierczyk

 Polska | kobieta | Joanna Jakieła

 Polska | kobieta | Kamila Żuk

 Polska | mężczyzna | Tomasz Jakieła