Fourcade z pierwszego na piąte, Peiffer z piątego na pierwsze

To był jeden z ciekawszych biegów na dochodzenie w tym sezonie. W Kontiolahti wygrał Arnd Peiffer przed Simonem Ederem, a Martin Fourcade finiszował dopiero jako piąty. Polacy nie startowali.

To był jeden z ciekawszych biegów na dochodzenie w tym sezonie. Ton rywalizacji nadawał sekstet w składzie: Martin Fourcade, Ondrej Moravec, Emil Hegle Svendsen, Simon Eder, Andrejs Rastorgujevs oraz Arnd Peiffer. Cała szóstka razem przystąpiła do ostatniego strzelania. Tuż przed zajęciem miejsc na stanowiskach strzeleckich przewrócił się Fourcade, który wytrącił z biegu Svendsena. Bardziej zdeprymowało to Francuza, który spudłował dwa razy i na ostatnią rundę wybiegał jako piąty. Liczyć przestał się również Rastorgujevs.

Jako pierwszy na ostatnie okrążenie wyruszył Arnd Peiffer, który jako jedyny z całej grupy strzelał bezbłędnie. Za Niemcem ruszyli Eder, Svendsen i Moravec, którzy podczas czwartego strzelania spudłowali po razie. Austriak z Norwegiem bardzo szybko doszli Niemca. Na finiszu nie dali jednak rady Peifferowi, który odniósł tym samym ósmą wygraną w karierze. Do końca o pierwsze miejsce walczył Eder. Svendsen na ostatniej prostej odpuścił i zajął trzecie miejsce. Tuż za podium uplasowali się Moravec oraz Fourcade, który przerwał tym samym passę sześciu kolejnych zwycięstw w biegach na dochodzenie.

Po raz kolejny spory awans zaliczył Anton Szypulin, który w piątkowym sprincie zajął odległe 29. miejsce. Pierwsze trzy bezbłędne strzelania pozwoliły mu przesunąć się na siódme miejsce. W obliczu pudeł rywali miał nawet szanse powalczyć po raz kolejny o podium, ale sam oddał dwa niecelne strzały i ostatecznie przeciął linię mety jako dziesiąty. Tuż za nim finiszował Tarjei Boe, który awansował z 32. miejsca. Autorem największego skoku był jednak Sean Doherty. Były mistrz świata juniorów startował z 44. pozycji po sprincie, a na mecie sklasyfikowano do na 18. lokacie.

Kto nie zaliczy tego biegu do udanych? W pierwszej kolejności będzie to Ole Einar Bjoerndalen. Słynny Norweg wyeliminował się z walki o czołowe lokaty na drugim strzelaniu, po którym biegał trzy karne rundy. Łącznie zaliczył ich aż pięć, co dało mu 29. miejsce na finiszu. Przypomnijmy, że we wczorajszym sprincie był ósmy.

Wygraną w klasyfikacji generalnej już tydzień temu zapewnił sobie Martin Fourcade. Na drugim miejscu pozostaje Anton Szypulin. W związku z nieobecnością Simona Schemppa na trzecie miejsca awansował Johannes Thingnes Boe, a na czwartej lokacie jest już dzisiejszy triumfator Arnd Peiffer.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU NA DOCHODZENIE
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Niemcy | mężczyzna | Arnd Peiffer

 Austria | mężczyzna | Simon Eder

 Norwegia | mężczyzna | Emil Hegle Svendsen