Żuk gromi w Jakuszycach

W piątek na Polanie Jakuszyckiej rozpoczęła się Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży. Zawodnicy walczą o medale mistrzostw Polski w kategoriach juniorskich oraz o punkty do klasyfikacji Celuj w Igrzyska. Pierwszego dnia rozgrywano biegi indywidualne.

Analizując wyniki łatwo zauważyć, że każdy ze zwycięzców wygrał zdecydowanie z przewagą ponad minuty. Nawet w tym gronie wyróżnia się jednak Kamila Żuk. Biathlonistka z Sokołowska nad Kamilą Cichoń uzyskała ponad sześć i pół minuty przewagi! Różnica ta w ogromnej wierze wynikała z czasu biegu, bo na strzelnicy Żuk nie zachwyciła. Spudłowała aż siedmiokrotnie. Na podium znalazło się jeszcze miejsce dla drugiej z sióstr Cichoń Klaudii, która do zwyciężczyni straciła ponad osiem minut.

Najlepszą juniorką młodszą okazała się Marcelina Badacz. Zawodniczka ze Szklarskiej Poręby z dobrej strony pokazywała się już podczas EYOF w Erzurum, gdzie imponowała skutecznym strzelaniem. Nie inacze było w piątek. Badacz spudłowała tylko dwa razy i mimo słabszego czasu biegu wygrałą z przewagą nieco ponad minuty nad Pauliną Wąsalą z Czarnego Boru, która zaliczyła sześć minut kary. Trzecie miejsce zajęła Klaudia Wójcik, a dopiero na piątej pozycji uplasowała się Joanna Jakieła, która miała zdecydowanie najlepszy czas biegu. Medalu nie wywalczyła ze względu na fatalne strzelanie i aż trzynaście pudeł.

W męskim gronie brylowali bracia Filipowie. Bartłomiej wygrał wśród juniorów, natomiast Wojciech triumfował w rywalizacji juniorów młodszych. Pewniejsze zwycięstwo odniósł ten pierwszy. Bartłomiej spudłował tylko trzy razy i od drugiego na mecie Marcina Szwajnosa z BKS WP Kościelisko uzyskał czas lepszy o ponad trzy i pół minuty. Brązowy medal w tej kategorii wiekowej wywalczył Przemysław Pancerz.

Wśród juniorów młodszych da się zauważyć całkowitą dominację zawodników z Czarnego Boru. Biathloniści UKN Melafir wywalczyli komplet medali - złoto powędrowało do Wojciecha Filipa, srebro do Mateusza Gierczyka, a brąz do Krystiana Kałużnego. Co więcej - również czwarty Wojciech Janik jest reprezentantem tego klubu. 

W następnych dniach najlepsi młodzi biathloniści w kraju powalczą jeszcze o medale w sprincie, biegu pościgowym oraz w sztafetach.

WYNIKI

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Marcelina Badacz

 Polska | mężczyzna | Wojciech Filip

 Polska | kobieta | Kamila Żuk

 Polska | mężczyzna | Bartłomiej Filip