Martin Fourcade z 13. wygraną w sezonie, Polacy daleko

Francuz Martin Fourcade wygrał sprint mężczyzn w fińskim Kontiolahti. Polacy nie zakwalifikowali się do biegu pościgowego.

Wysoko poprzeczkę rywalom ustawił startujący z numerem 3. Norweg Johannes Boe, który trafił wszystkie 10 strzałów i wydawało się, że by liczyć się dziś o wygraną także trzeba będzie być bezbłędnym.

Młodszego z braci Boe wyprzedził (o niespełna trzy sekundy) bardzo szybki na ostatniej rundzie biegowej Emil Hegle Svendsen.

Norwegów pokonał dziś niespodziewanie Czech Ondrej Moravec, który tak jak oni nie pomylił się na strzelnicy, strzelał znacznie szybciej od Svendsena i głównie dlatego wyszedł na prowadzenie.

Martin Fourcade spudłował w 8. strzale. Po dwóch strzelaniach przegrywał z Moravcem o niecałe 6 sekund. Na trzecim okrążeniu Francuz stopniowo odrabiał straty i na mecie Fourcade wyprzedził Czecha o 0,6 sekundy. Martin Fourcade odniół tym samym 13. wygraną w tym sezonie Pucharu Świata, bijąc rekord 12 wygranych, który należał do Ole Einara Bjoerndalena.

Ogromną szansę na wygraną miał Łotysz Andrejs Rastorgujevs, który tradycyjnie biegł bardzo szybko, ale pomyłka w ostatnim strzale spowodowała, że bieg ukończył na 7. pozycji ze stratą 25 sekund do Francuza.

Zawodnicy z dalszymi numerami nie byli już w stanie wejść do czołowej "10" i kolejność: Fourcade, Moravec, Svendsen, Johannes Boe okazała się ostateczną.

Młodszy z braci Fourcade był zdecydowanie najszybszy na trasie, drugiego pod tym względem - Austriaka Eberharda (2 pudła w "leżaku" i ostatecznie 9. miejsce) wyprzedził o 20 sekund.

Łukasz Szczurek po raz pierwszy w tym sezonie w międzynarodowych zawodach zanotował same celne strzały. W biegu stracił jednak ponad 3 minuty do Fourcada i ukończył bieg na odległej 82. pozycji.

Grzegorz Guzik dwukrotnie spudłował na pierwszym strzelaniu. W "stójce" był bezbłędny, ale jeden z najsłabszych biegów w sezonie skutkował 97. lokatą.

Andrzej Nędza-Kubiniec po strzelaniu leżąc musiał pokonać dodatkowe 450 metrów, podobnie jak koledzy z reprezentacji nie pomylił się w strzelaniu stojąc. Niestety w biegu tak jak Guzik i Szczurek spisał się słabo i zajął 99. miejsce (na 103 zawodników, którzy wzięli dziś udział w zawodach).