Niemki najlepsze mimo absencji Dahlmeier

Ponownie nie było mocnych na Niemki, które w tym sezonie zdominowały rywalizację sztafetową. Polki próby przedolimpijskiej w Pjongczang do udanych nie zaliczą. Zajęły trzynastą lokatę i skomplikowały swoją sytuację w klasyfikacji Pucharu Narodów.

Nie wszystkie reprezentacje przystąpiły do rywalizacji  w najsilniejszych składach. W reprezentacji Niemiec zabrakło Laury Dahlmeier, wśród Francuzek nie było Marie Dorin Habert, natomiast Ukrainki startowały bez Ołeny Pidhrusznej. Polki wystartowały w składzie Gwizdoń-Hojnisz-Mitoraj-Guzik, a więc w tym samym zestawieniu, które dwa tygodnie temu w Hochfilzen dało nam siódmą lokatę.

Pierwsza zmiana nie przyniosła większych niespodzianek. Żadna z zawodniczek nie była bezbłędna. Jako pierwsza w strefie zmian zameldowała się Anais Chevalier z Francji wraz z Rosanną Crawford z Kanady. Magdalena Gwizdoń dobierała trzykrotnie i z Moniką Hojnisz zmieniała się na dziewiątym miejscu. Strata Polek do liderek biegu była jednak niewielka i wynosiła osiemnaście sekund. Spośród sztafet z ścisłej pucharowej czołówki najsłabiej wypadły Czeszki, które za sprawą Jessiki Jislovej zmieniały jako piętnaste.

Monika Hojnisz po swoim pierwszym bezbłędnym strzelaniu awansowała na czwarte miejsce. Stójka Polce już tak dobrze nie poszła. Dobierała trzykrotnie i spadła na szóste miejsce ze stratą niemal minuty. Do czołówki na piąte miejsce wróciły Czeszki, w składzie których dobrze spisała się Eva Puskarcikova. Na prowadzenie wysunęły się Niemki, wśród których na drugiej zmianie zaprezentowała się Maren Hammerschmidt. Rewelacyjne trzecie miejsce utrzymywały Kanadyjki. Julia Ransom nie dobierała ani razu. W czołówce utrzymywały się jeszcze drugie Francuzki i czwarte Ukrainki.

Niemieccy trenerzy na trzeciej zmianie postawili na Denise Herrmann, dla której był to debiut w biegu sztafetowym na poziomie Pucharu Świata. O ile w strzelaniu w postawie leżąc była biegaczka narciarska spisała się wybornie, o tyle po stójce musiała pokonać karną rundę. Nie ona jedna – drugie strzelanie na trzeciej zmianie okazało się problemowe również dla Lucie Charvatovej i Kingi Mitoraj. Na prowadzenie wyszła Justine Braisaz, na drugie miejsce ze stratą kilkunastu sekund spadła Herrmann, a jako trzecie zmieniały się Norweżki, w składzie których dobrze spisała się Tirill Eckhoff. Kinga Mitoraj przekazała zmianę jako dwunasta. Polki traciły na tym etapie rywalizacji niespełna dwie minuty.

Franziska Hildebrand dogoniła Celię Aymonier. Obie zawodniczki wspólnie rozpoczęły ostatnie strzelanie. Niemka strzelała bez pudła, natomiast Francuzka spudłowała aż pięć razy, co przełożyło się na dwie karne rundy. Tym samym Trójkolorowe przestały się liczyć w walce o podium. Niemki tymczasem mimo absencji swojej liderki wygrały piąty bieg sztafetowy w tym sezonie.

Bardzo ciekawa rywalizacja toczyła się o drugie miejsce, na które po ostatnim strzelaniu miały aż cztery sztafety. Na finiszu Marte Olsbu pokonała Gabrielę Koukalovą i Annę Magnusson zapewniając Norweżkom drugie miejsce. To najlepszy wynik mistrzyń świata z Oslo w tym sezonie. Czeszki mimo słabego występu Jislovej i karnej rundy Charvatovej mogły cieszyć się z trzeciego miejsca.

Czwarte miejsce Szwecji to najlepszy rezultat tej sztafety od stycznia 2011 roku, gdy drużyna jeszcze z m. in. Anną Carin Olofsson-Zidek i Heleną Ekholm zajmowała miejsce na drugim stopniu podium. Przed młodym szwedzkim zespołem rysuje się świetlana przyszłość. Skład pierwszej szóstki uzupełniają Włoszki i Francuzki. Dopiero na siódmym miejscu rywalizację ukończyły Ukrainki, dla których jest to najsłabszy występ w sezonie.

Krystyna Guzik nie poprawiła pozycji polskiej sztafety. Dobierała czterokrotnie i spadła na trzynaste miejsce. Polki wciąż walczą o dziesiątą lokatę w Pucharze Narodów, która pozwoli utrzymać pięć miejsc startowych na przyszły sezon. Nasz bezpośredni rywal do tego miejsca – Kazachstan – był dzisiaj dziewiąty i odrobił do Polek czterdzieści punktów. Na cztery punktowane biegi przed zakończeniem sezonu nasza przewaga nad Kazaszkami zmalała do zaledwie dziewięciu punktów.

WYNIKI
KLASYFIKACJA SZTAFET