Piąte złoto Dahlmeier

W biegu masowym kobiet Laura Dahlmeieir udowodniła, że te mistrzostwa należą do niej. Niemka wywalczyła piąte złoto w sześciu rozegranych biegach. Największy opór stawiała jej Amerykanka Susan Dunklee, która chciała pójść w ślad swojego starszego kolegi z reprezentacji Lowella Baileya.

Ze stawki trzydziestu zawodniczek większość nie miała problemów w trakcie pierwszego strzelania, lecz na półmetku rywalizacji o najwyższe lokaty walczyło już tylko osiem bezbłędnych zawodniczek. Czołowa grupa z każdym pobytem na strzelnicy zmniejszała się i w trakcie ostatniego strzelania o złoto walczyły cztery zawodniczki: Gabriela Koukalova, Marie Dorin Habert, Susan Dunklee oraz Laura Dahlmeier. 5 celnych strzałów oddała Niemka oraz Amerykanka, któa strzelała najszybciej i wybiegła jako pierwsza na ostatnią rundę biegową. Dahlmeier szybko zniwelowała stratę i na metę wbiegła 4,6 sekund przed Dunklee. Dla 31-letniej zawodniczki z Newport jest to dopiero czwarte wywalczone podium i pierwsze w biegu masowym, wszystkie dotychczasowe czołowe pozycje wywalczyła w sprincie.

Walka o trzecią pozycję toczyła się między pięcioma zawodniczkami. Najlepsza na finiszu okazała się Kaisa Makarainen, która ostatnie strzelanie zakończyła jako siódma. Na końcowej rundzie biegowej nadrobiła aż 12 sekund do Juliji Dżyymy dzięki czemu wywalczyła pierwszy medal w Hochfilzen. Finka spudłowała w trakcie pierwszego strzelania przez co, przez cały bieg musiała gonić. Mimo bardzo dobrego biegu nie zdołała włączyć się w walkę o pierwszą pozycję, ponieważ dużo czasu traciła na strzelnicy.

Oprócz złotej i srebrnej medalistki 20/20 strzelały dwie Włoszki: Alexia Runggaldier i Lisa Vittozzi, które okazały się dużo słabsze w biegu i zajęły odpowiednio 9. i 11. pozycję. Polki nie startowały.