Triumf Rosjan w sztafecie

W przedostatnim dniu rywalizacji podczas mistrzostw świata w Hochfilzen triumfowała reprezentacja Rosji przed Francuzami. Reprezentacja Austrii, ku radości miejscowych kibiców zdobyła brązowy medal. Polacy ukończyli rywalizację na 24. pozycji.

Już na pierwszym okrążeniu przewagę nad resztą stawki uzyskał Andrejs Rastorgujevs, jego dobra passa trwała jednak  tylko do drugiego strzelania, po którym Łotysz musiał skierować się na karną rundę. Polacy za sprawą Łukasza Szczurka ponieśli ogromne straty już po pierwszym strzelaniu, pod koniec zmiany do prowadzących Niemiec traciliśmy już ponad półtorej minuty.

Na drugiej zmianie w ścisłej czołówce stawki mieściło się aż osiem zespołów, w tym drużyny m.in. Bułgarii, Stanów Zjednoczonych i Austrii. Z nieco większą stratą do nich biegli Szwedzi i Norwegowie. Na ostatnim swoim strzelaniu sytuację reprezentacji Niemiec, która do tej pory przewodziła stawce skomplikował Benedikt Doll. Mistrz świata w sprincie sprzed kilku dni, ledwo uniknął karnej rundy po czym razem z Emilem Hegle Svendsenem ruszyli w pościg za czołówką, którą prowadził Quentin Fillion Maillet. Grzegorz Guzik po pierwszym strzelaniu był zmuszony biegać karną rundę, przez co Polacy mieli już ponad trzy minuty straty do czołówki. Mimo tego Guzik wyprowadził naszą drużynę na 23. miejsce.

Na przedostatniej zmianie stawce przewodzili Rosjanie oraz Austriacy. Z większą stratą biegli już Francuzi, Włosi, Niemcy i Ukraińcy. Szansę na medal Norwegom zaprzepaścił powracający po chorobie Tarjei Boe, który musiał biegać karną rundę. Andrzej Nędza-Kubiniec dobierał raz i Polacy w strefie zmian pojawili się na 24. pozycji.

Niesamowitym biegiem na ostatniej zmianie popisał się Anton Szypulin, który na ostatniej pętli nadrabiał nad samym Martinem Fourcade'm i w konsekwencji to reprezentacja Rosji zwyciężyła przed Francuzami. Ku radości miejscowych kibiców Dominik Landertinger do końca walczył o brązowy medal z Simonem Schemppem i to reprezentant gospodarzy okazał się lepszy. 

Reprezentacja Polski została zdublowana i sklasyfikowana w ostateczności na 24. miejscu. Rafał Penar zdążył przebiec tylko jedną rundę biegową i strzelać w postawie leżąc. Do wyprzedzenia Koreańczyka zabrakło kilku sekund.

Powiązane osoby

 Rosja | mężczyzna | Anton Szypulin

 Francja | mężczyzna | Martin Fourcade