Kazachowie z pretensjami

Testy dopingowe przeprowadzone u reprezentantów Kazachstanu dały wynik negatywny. Niesmak jednak pozostał.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu dziesięciu członków reprezentacji Kazachstanu zostało poddanych badaniom krwi oraz moczu. Dodatkowo austriacka policja przeszukała hotel, w którym zatrzymała się kazachska ekipa. Istniało bowiem uzasadnione podejrzenie stosowania środków dopingowych.

Służby zareagowały na wezwanie anonimowego świadka, zdaniem którego na stacji benzynowej położonej w Tyrolu Wschodnim porzucono karton, w środku którego znaleziono znaczącą ilość zużytego sprzętu jednorazowego użytku medycznego - w tym strzykawki. Były również recepty oraz... akredytacje z zawodów biathlonowych. Trop prowadził bezpośrednio do dużyny z Kazachstanu.

W środę na specjalnie zwołanej konferencji sekretarz generalna IBU Nicole Resch poinformowała, że badania dały wynik negatywny i sportowcy z Kazachstanu mogą w dalszym ciągu rywalizować w mistrzostwach.

To jednak nie zakończyło sprawy. Krótko po przedstawicielce IBU głos zabrali działacze kazachskiej federacji, którzy zaprotestowali przeciwko trybowi pracy kontrolerów. Na sposób przeprowadzenia kontroli narzekała również Galina Wiszniewska - najlepsza kazachska biathlonistka, która na mistrzostwach w Hochfilzen jest cieniem samej siebie. Jej zdaniem właśnie z powodu niecodziennośc całej akcji.

- Tak naprawdę nie wiedzieliśmy co się dzieje. Nikt nie był w stanie złożyć nam wyjaśnieć. Byliśmy przerażeni. Przesłuchania trwały do 5 rano. Tej nocy nie zmrużyłam nawet oka. Dodatkowo skonfiskowano nam komputery i telefony. Nie wiemy co się z nimi dzieje. W piątek miałam urodziny i nikt z mojej rodziny ani znajomych nie był w stanie się ze mną skontaktować i złożyć mi życzeń - powiedziała wyraźnie roztrzęsiona.

- Apelujemy do władz austriackich i IBU o szczegółowe zbadania tego incydentu. Mamy nadzieję, że unikniemy takie podejścia do naszych zawodników w przyszłości - napisano w oficjalnym oświadczeniu kazachskiej federacji.

Powiązane osoby

 Kazachstan | kobieta | Galina Wiszniewska