Makarainen i Laukkanen wspomogą biegaczki w Lahti

Fińskie narciarstwo klasyczne przeżywa kryzys. Nic dziwnego, że w obliczu mistrzostw świata w Lahti ściągane są posiłki z biathlonu. W składzie reprezentacji Finlandii na biegową imprezę roku znalazły się Kaisa Makarainen oraz Mari Laukkanen.

- Chciałbym wystartować w Lahti, ale zdaję sobie sprawę, że fiński zespół jest niezwykle silny. Dlatego latem planuję pracować ze zdwojoną siłą po to by spróbować dostać się do kadry biegowej. Nie zamierzam jednak odpuszczać biathlonowych mistrzostw w Hochfilzen. To miejsce, które również darzę dużym sentymentem. To właśnie tam w 2005 roku debiutowałam na mistrzostwach świata - deklarowała się Makarainen w kwietniu ubiegłego roku.

Dwukrotna zwyciężczyni biathlonowego Pucharu Świata mimo, że pozostaje w świetnej formie biegowej, nie próbowała w tym sezonie swoich sił w zawodach biegowych. Miał to być warunek kwalifikacji do kadry. Makarainen zamiast jednak wystartować z biegaczkami, skupiała się na rywalizacji biathlonowej. Sztab szkoleniowy biegowej reprezentacji jest jednak pod ścianą i uznał, że jeśli Makarainen po starcie w biathlonowych mistrzostwach świata wciąż będzie czuła się na siłach by wspomóc koleżanki w biegu bez karabinu to nie będa robić jej większych przeszkód. 34-latka znalazła się tym samym w składzie na imprezę w Lahti.

Podobnie ma się sprawa z Mari Laukkanen, z tą różnicą, że druga najlepsza fińska biathlonistka wystartowała w biegowych Pucharach Świata w Toblach oraz w Falun, gdzie w rywalizacji sprinterskiej zajmowała kolejno 17. i 23. miejsca.

Biathlonowe mistrzostwa w Hochfilzen odbędą się od 9 do 19 lutego, natomiast rywalizacja o medale biegaczy w Lahti rozpocznie się 22 lutego i potrwa do 5 marca.

Powiązane osoby

 Finlandia | kobieta | Kaisa Makarainen