Ruszyła Uniwersjada, Bielecka piętnasta

W Ałma Acie rozpoczęły się zmagania biathlonowe o medale 28. Zimowej Uniwersjady. Pierwsze tytuły mistrzowskie wywalczyli przedstawieciele Francji i Kazachstanu. Dominika Bielecka w biegu na 15km zajęła piętnastą lokatę.

Najlepsza z Polek spudłowała siedmiokrotnie i ze stratą niemal dziewięciu minut sklasyfikowana została w połowie stawki. Na dwudziestym miejscu uplasowała się Karolina Trzaska, która do czasu biegu miała doliczonych sześć minut. Najsłabiej wypadła pudłująca w co drugim strzale Klaudia Cichoń, która w stawce 31 zawodniczek zdołała uzyskac lepszy rezultat tylko od czterech biathlonistek.

Najlepsze okazały się reprezentantki Kazachstanu. Faworytką do wygranej była Galina Wiszniewska, która na mecie musiała jednak uznać wyższość Aliny Raikowej. Poza przedstawicielkami gospodarzy zawodów na podium znalazło się jeszcze miejsce dla Nadieżdy Biełkinej z Ukrainy.

Wśród mężczyzn bardzo długo wydawało się, że złoty medal w biegu indywidualnym wywalczy Sergiej Korastyliew. Rosjanin prowadził po każdym z trzech pierwszych strzelań. Podczas ostatniej wizyty na strzelnicy spudłował jednak dwukrotnie. Jego wpadkę wykorzystał Baptiste Jouty. Francuz co prawda też zaliczył dwa błędy na strzelnicy, ale zdecydowanie lepiej prezentował się na trasie. Na mecie miał nad Korastyliewem ponad 40 sekund przewagi. Brązowy medal ze stratą niemal ponad minuty wywalczył Semen Sucziłow z Rosji.

Najlepszym z Polaków okazał się Bartłomiej Filip, któremu jednak sporo zabrakło do najlepszych. Pięc pudeł i blisko dziewięć minut kary pozwoliły mu na zajęcie jedynie 29. miejsca. Pozostali Polacy - Tomasz Jurczak, Marcin Piasecki i Mariusz Wtorek - uplasowali się na przełomiej czwartej i piątej dziesiątki.

W programie zawodów w Ałma Acie są jeszcze sprinty, biegi na dochodzenie, sztafeta mieszana oraz biegi masowe.

Powiązane osoby

 Polska | kobieta | Dominika Bielecka

 Polska | mężczyzna | Bartłomiej Filip

 Kazachstan | kobieta | Alina Raikowa

 Francja | mężczyzna | Baptiste Jouty