ME w Dusznikach: Złoto dla Dżymy, Gwizdoń 6.

Pierwszy złoty medal dla Ukrainy na mistrzostwach Europy w Dusznikach wywalczyła Julia Dżyma. Jedyną Polką w pierwszej "10" Magdalena Gwizdoń (6. pozycja).

Julia Dżyma była faworytką dzisiejszego sprintu. Ukrainka zajmuje 11. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, najwyższe spośród biathlonistek startujących w Dusznikach. Bezbłędne strzelanie i szybki bieg zapewniły Dżymie wyraźne zwycięstwo. To pierwsze indywidualne złoto Dżymy w zawodach rangi mistrzowskiej (dotąd triumfowała w biegach sztafetowych, m.in. podczas igrzysk olimpijskich w Soczi).

Srebrny medal zdobyła, także bezbłędna na strzelnicy, Swietłana Slepcowa. Dla Rosjanki jest to szansa na powrót do reprezentacji kraju na zawody głównego cyklu.

Najszybszą z zawodniczek z jednym pudłem była złota medalistka środowego biegu długiego - Irina Starych (38 sekund straty do Dżymy).

Podobnie jak tydzień temu na w Anterselwie ani jednego niecelnego strzału nie zanotowała Niemka Nadine Horchler. W biegu masowym Pucharu Świata dało jej to niespodziewane zwycięstwo, dziś starczyło do 4. pozycji.

Najszybsza na trasie była Niemka Denise Herrmann, którą z walki o medal wyeliminowały dwa pudła w postawie stojącej.

Przyzwoity występ zanotowały Polki, jednak w mocnej stawce pudła na strzelnicy nie pozwoliły zdobyć upragnionego medalu.

Magdalena Gwizdoń dobrze biegła (szybciej od Niemek: Miriam Goessner i Nadine Horchler), jedyne pudło zaliczyła w "stójce". Ostatecznie dało jej to szostą lokatę. 12 sekund straty do Starych daje jednak szanse na powalczenie o czołową trójkę w jutrzejszym biegu pościgowym.

Pierwsze 9 pocisków wystrzelonych przez Monik Hojnisz trafiło w cel. Ostatni strzał okazał się niecelny i nieobecna w biegu długim Polka ukończyła dzisiejszy sprint na 16. pozycji.

Dobrze biegowo dysponowana była Krytyna Guzik, w pozycji leżącej jedyne pudło zaliczyła w drugim strzale. Niestety drugie strzelanie zakończyło się trzema karnymi rundami Polki. 34. lokata i ponad dwie minuty straty do Dżymy stawiają pod znakiem zapytania sens występu Polki w biegu pościgowym.

Jeden z lepszych występów w seniorskiej karierze zanotowała Karolia Pitoń. Z jedną karną rundą zajęła 35. miejsce.

Kingę Mitoraj z trzema niecelnymi strzałami sklasyfikowano na 57. lokacie.

Anna Mąka zanotowała 4 pudła (wszystkie w pozycji stojącej) i z ponad 4 minutami straty zajęła 71. pozycję. Jako jedyna z Polek nie zakwalifikowała się do biegu pościgowego.