Genialny finisz Svendsena! Norweg wydarł zwycięstwo Rosjanim

Reprezentacja Norwegii wygrała wyścig sztafet w Ruhpolding. Genialnym finiszem popisał się Emil Hegle Svendsen, który na ostatniej zmianie odrobił ponad pół minuty straty do Antona Babikowa z Rosji. Polacy zajęli dziewiętnaste miejsce.

Po pierwszej zmianie prowadzili Włosi, ale różnice w czołówce były minimalnie. Dość powiedzieć, że jedenasta Białoruś traciła do liderów tylko dwadzieścia sekund. Polacy zmieniali na dziewiętnastym miejscu. Rafał Penar nie musiał dobierać żadnego pocisku i zakończył swój odcinek m.in. przed Simonem Fourcadem.

Trzecie strzelanie nie zmieniło sytuacji w czołówce. Wciąż na prowadzeniu znajdowali się bezbłędni Włosi. Za ich plecami stawka się tasowała, w górę przesowali się Rosjanie, ale sytuacja wciąż była otwarta. W grze o podium pozostawało kilka sztafet.

Do zmian w czołówce doszło podczas czwartej próby. Fatalnie strzelał Dominik Windisch, który zaliczył jedną karną rundę i wybiegł na trasę dopiero na siódmym miejscu. Pudła Włocha wykorzystał bezbłędny Anton Szypulin. Rosjanin wypracował sobie blisko pół minuty nad grupą pościgową złożoną z Feliksa Leitnera z Austrii, Jespera Nelina ze Szwecji, Ukraińca Serhija Semenowa i Vetle Sjastada Christiansena z Norwegii. Polacy biegli na osiemnastym miejscu. Grzegorz Guzik doprowadził naszą drużynę do strefy zmian z ponad dwoma minutami straty do czoła wyścigu.

Na kolejnym odcinku przewaga Rosjan jeszcze wzrosła. Bezbłędny był Matwiej Elisjejew, który dokładał kolejne sekundy goniącym go rywalom. W górę przesuwali się Niemcy. Arnd Peiffer do strefy zmian dobiegł na trzecim miejscu. O ułamek sekundy wyprzedził go Henrik L'Abee-Lund. Obie sztafety traciły do Rosji nieco ponad pół minuty. Polacy po zmianie Mateusza Janika zajmowali osiemnaste miejsce.

Gdy wydawało się, że wszystko jest już jasne, a biegnący na ostatniej zmianie Anton Babikow przypieczętuje sukces Rosjan, nastąpił niesamowity zryw Emila Hegle Svendsena. Norweg dzięki fantastycznemu biegowi i ryzykownemu, ale celnemu strzelaniu, odrobił na swojej zmianie ponad pół minuty do Babikowa! Rosjanin nieco mu pomógł  - musiał dobierać jeden pocisk, a w końcówce wyraźnie nie wytrzymał tempa. Wybiegając ze strzelnicy na ostatnią rundę miał jeszcze blisko piętnaście sekund straty do Svendsena, ale linię mety przeciął ponad pięć sekund za Norwegiem. Na trzecim miejscu finiszowali Niemcy.

Polacy zajęli dziewiętnaste miejsce. Nasza czwórka wyprzedziła drużyny Japonii, Rumunii, Finlandii, Litwy, Łotwy i Korei Południowej. Po raz pierwszy od dłuższego czasu Polakom udało się uniknąć zdublowania.

WYNIKI

Powiązane osoby

 Norwegia | mężczyzna | Emil Hegle Svendsen