Wygrana Schemppa przed własną publicznością. Co za finisz!

Podczas ostatniego dnia zawodów w Oberhofie rozegrano bieg ze startu wspólnego. Triumfował reprezentant gospodarzy Simon Schempp, który na samym finiszu pokonał Erika Lerssera i Martina Fourcade'a.

Na pierwszym strzelaniu większość zawodników biegnących w czołówce z Martinem Fourcadem na czele była bezbłędna, jednak mgła, która pojawiła się podczas biegu na 15 kilometrów utrudniła zadanie m.in. wiceliderowi klasyfikacji generalnej Antonowi Szypulinowi, który był zmuszony biegać dwie karne rundy.

Z czołówki po drugim strzelaniu odpadł m.in. Dominik Windisch, który pudłował aż czterokrotnie. Stawce na trasie przewodzili dwaj najbardziej utytułowani zawodnicy Martin Fourcade i Ole Einar Bjoerndalen z minimalną przewagą nad grupą pościgową. Towarzyszył im jeszcze reprezentant gospodarzy Simon Schempp.

Przewodzący stawce do tej pory Martin Fourcade już podczas pierwszego strzału w postawie stojącej spudłował. Skończyło się na dwóch karnych rundach, co oznaczało, że po trzecim strzelaniu do liderów tracił aż 44 sekundy. Jedynymi bezbłędnymi zawodnikami z czołówki byli Ole Einar Bjoerndalen i Erik Lesser, którzy wybiegli na trasę z niemal półminutową przewagą nad goniącymi Simonem Schemppem i Emilem Hegle Svendsenem. W trakcie tego okrążenia Fourcade'owi udało się odrobić stratę do biegających tylko po jednej karnej rundzie Schemppa i Svendsena.

Na ostatnim strzelaniue dwójka liderów pomyliła się po razie, czym dała szansę na wygraną pozostałym zawodnikom. W bliskich odstępach czasowych  ze strzelnicy wybiegli Fourcade, Schempp, Beatrix, Bjoerndalen i Lesser. Lider Pucharu Świata nie czekał i zaatakował już na pierwszym podbiegu. Początkowo jego tempo wytrzymał tylko Simon Schempp. Lesser, który początkowo zajmował w tej grupce piąte miejsce, zaatakował w połowie okrążenia, dogonił prowadzącą dwójkę i na ostatnich metrach minimalnie wyprzedził Fourcade’a. Obu zawodnikom zmierzono taki sam czas, ale ostatecznie na drugim miejscu sklasyfikowano Lessera. Zaciekle walczących o drugą pozycję Niemca i Francuza prześcignął Simon Schempp, dla którego to pierwsze zwycięstwo w tym sezonie.

Czwarty finiszował Beatrix, a dopiero na piatym miejscu na mecie zameldował się Bjoerndalen, który na ostatnie okrążenie ruszał jako pierwszy. Wicelider klasyfikacji generalnej Anton Szypulin, zajął czternaste miejsce.

Żaden z reprezentantów Polski nie zakwalifikował się do tego biegu.

WYNIKI BIEGU

KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Niemcy | mężczyzna | Erik Lesser

 Niemcy | mężczyzna | Simon Schempp

 Francja | mężczyzna | Martin Fourcade

 Norwegia | mężczyzna | Ole Einar Bjoerndalen