Koukalova wygrywa przed własną publicznością

Gabriela Koukalova zrehabilitowała się za nienajlepsze wyniki wcześniejszych wyścigów Pucharu Świata w Nowym Meście i wygrała bieg masowy. Druga była Laura Dahlmeier, która na trasie wyprzedziła trzecią Dorotheę Wierer. Monika Hojnisz po wielu błędach na strzelnicy zajęła 26 miejce.

Na strzelaniu mógł zaważyć fakt, że przed pierwszą wizytą na strzelnicy zawodniczki musiały przebiec aż dwie rundy – z powodu trudnych warunków organizatorzy zmuszeni byli zmienić nieco trasę. W efekcie zamiast 12,5km panie miały do przebiegnięcia dystans 12km. Początkowo zawiodło wiele faworytek. Jako pierwsza po pierwszym strzelaniu na trasę wybiegła bezbłędna Hauser, a za nią znajdowały się Preuss i Puskarcikova. Sytuacja na trasie uległa jednak zmianie, do Austriaczki szybko dołączyła Koukalova i Akimowa.

Szybkie i celne strzelanie numer dwa pozwoliło Hauser na utrzymanie prowadzenia. Tuż za nią uplasowały się Hinz, Akimowa i Chevalier. Jedno pudło Koukalovej nie wykluczyło jej z walki o dobre miejsce i dość szybko dołączyła do czołówki na trasie.

Sytuację znacznie zmieniło trzecie strzelanie. Błędy koleżanek podczas pierwszej stójki szybko wykorzystały doświadczone zawodniczki. Hauser i Chevalier pomyliły się raz, Akimowa aż dwa razy. Czołówka wybiegająca ze strzelnicy wyglądała wówczas następująco – Koukalova, Wierer, Dorin-Habert.

Napięcia w ostatnim strzelaniu nie wytrzymała Dorin-Habert, zmuszona była pobiec jedną karną rundę. Przeciwną postawą wykazała się Koukalova, strzelając celnie i szybko wyruszając na ostatnią rundę biegową. Za nią biegły również bezbłędne Wierer i Olsbu, ale na piątym miejscu plasowała się wówczas świetnie dysponowana na trasie Dahlmeier. Co było do przewidzenia, ostatnie rozstrzygnięcia dokonały się na trasie. Niemka łatwo wyprzedziła dwie zawodniczki, ale Włoszka zmieściła się na podium. Dahlmeier bardzo szybko odrabiała straty do Koukalovej, ale żeby ją wyprzedzić zabrakło jej dystansu. Na wygranej Czeszki zaważył więc fakt skrócenia trasy. Pewnie gdyby panie biegły na przepisowym dystansie 12,5km z triumfu cieszyłaby się rozpędzona Dahlmeier.

Niestety Monika Hojnisz w pierwszym strzelaniu chybiła dwukrotnie, w drugim raz, w trzecim natomiast dwa razy. Dopiero ostatnie strzelanie w wykonaniu naszej zawodniczki było czyste, co wystarczyło jej na zajęcie 26 miejsca. 

Ze startu w biegu masowym z powodu przemęczenia zrezygnowała Susan Dunklee, jej miejsce zajęła Ołena Pidruszna. Na starcie nie zjawiła się też Irina Wawrzyniec.

Wyniki

Klasyfikacja generalna

Powiązane osoby

 Włochy | kobieta | Dorothea Wierer

 Niemcy | kobieta | Laura Dahlmeier

 Czechy | kobieta | Gabriela Koukalova