Pierwsza wygrana Chevalier, trzy Polki z punktami

W biegu pościgowym w Novym Meście zwyciężyła Anais Chevalier. Jako druga na mecie zameldowała się Dorothea Wierer, a jako trzecia finiszowała zwyciężczyni wczorajszego sprintu Tatiana Akimowa. Najlepsza z Polek, Monika Hojnisz, zajęła 21. miejsce.

Na trasę liczącą dziesięć kilometrów pierwsza wyruszyła Tatiana Akimowa, cztery sekundy po niej uczyniła to Anais Chevalier, następnie pognała za nimi Susan Dunklee. Jako czwarta wystartowała liderka Pucharu Świata Laura Dahlmeier. Monika Hojnisz wystartowała jako pierwsza z Polek z prawie pięćdziesięciosekundową stratą do Akimowej. Oprócz niej na trasę wyruszyły również Krystyna Guzik i Magdalena Gwizdoń.

Po pierwszym strzelaniu na prowadzenie wysunęła się bezbłędna Susan Dunklee. Kilkanaście sekund za nią na trasę wybiegły Dorothea Wierer oraz Laura Dahlmeier. Na odpowiednio czwarte i piąte miejsce spadły Akimowa i Chevalier, co było konsekwencją pudłowania na strzelnicy. Już podczas pierwszej wizyty na strzelnicy jedno pudło zaliczyła Monika Hojnisz. W dalszym ciągu nienajlepiej na strzelnicy spisywała się liderka gospodarzy Gabriela Koukalova, która już za pierwszym razem spudłowała dwukrotnie.

Jako pierwsza ze strzelnicy po drugim strzelaniu wyjechała Laura Dahlmeier, która ponownie była bezbłędna. Uprzednia liderka wyścigu raz spudłowała i wypadła ze ścisłej czołówki. Na drugą pozycję powróciła za to Anais Chevalier. Dalej w bardzo małych odstępach czasowych biegły Franziska Preuss, Marie Dorin Habert i Dorothea Wierer.

Dobrą passę strzelecką kontynuowała Chevalier, która dzięki pudłom rywalek awansowała na pierwsze miejsce. Dziesięć sekund po niej na trasę wybiegła Tatiana Akimowa. Najlepszą z ich rywalek, które pokonywały karne rundy okazała się Wierer, która razem z Dorin Habert i Kaisą Makarainen odrabiały w biegu straty do liderek.

Pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata Anais Chevalier zapewniła sobie ostatnim bezbłędnym strzelaniem. Prawie dwadzieścia sekund za Francuzką wybiegła Dorothea Wierer. Włoszka odrabiała straty do Chevalier, ale jednak nie dała rady i na metę dobiegła dziesięć sekund po niej. Trzecie miejsce zajęła Tatiana Akimowa, która walczyła o podium z Susan Dunklee.

Monika Hojnisz zajęła 21. miejsce. Na strzelnicy spudłowała dwukrotnie, a w samym biegu nie błyszczała już tak jak w poprzednich startach. Magdalena Gwizdoń mimo trzech karnych rund finiszowała na 37. pozycji. Nasza najbardziej doświadczona zawodniczka tuż przed samą metą dała się wyprzedzić Swietłanie Slepcowej. Z punktami Pucharu Świata skończyła też trzecia z naszych reprezentantek. Krystyna Guzik zajęła 39. miejsce, a pudłowała po razie podczas każdego pobytu na strzelnicy.

WYNIKI BIEGU
KLASYFIKACJA GENERALNA 

Powiązane osoby

 Rosja | kobieta | Tatiana Akimowa

 Włochy | kobieta | Dorothea Wierer

 Francja | kobieta | Anais Chevalier

 Polska | kobieta | Monika Hojnisz