Dominacja Fourcade'a trwa

Martin Fourcade potwierdził swoją dominację i zwyciężył z ogromną przewagą nad resztą stawki w biegu na dochodzenie w Novym Meście. Drugi, daleko za plecami Francuza finiszował Anton Szypulin. Z kolei walkę o trzecie miejsce o włos wygrał  Quentin Fillon Maillet. Polacy nie startowali.

Jako pierwszy na trasę biegu pościgowego wyruszył Martin Fourcade, zaledwie dwie sekundy po nim uczynił to Anton Szypulin. Na starcie nie stawił się za to trzeci po sprincie Emil Hegle Svendsen, który opuścił Nove Mesto ze względu na przeziębienie. Jedenaście sekund po dwójce liderów na trasę wyruszył Johannes Thingnes Boe.

Na pierwsze strzelanie pierwsza trójka przyjechała w kilkusekundowych odstępach. Dwójka liderów, Szipulin i Fourcade była bezbłędna. Jako pierwszy na trasę wybiegł Rosjanin. Pomylił się za to Johannes Boe, który przez jedną karną rundę spadł na piątą pozycję. Na trzecie miesce awansował dzięki dobremu strzelaniu Serhij Semenow.

Anton Szypulin po swoim drugim bezbłędnym strzelaniu wyszedł na pozycję samotnego lidera.  Fourcade stracił do niego ponad dwadzieścia sekund w związku z karną rundą. Kilka sekund po Francuzie na trasę wyruszył bezbłędnie strzelający Johannes Boe. Wielki problem podczas drugiego strzelania miał najlepszy z Czechów Ondrej Moravec. Reprezentant gospodarzy był zmuszony strzelać z rezerwowego karabinu, ponieważ jego podstawowy roztrzaskał się podczas upadku na trasie.

Podczas trzeciego strzelania Szypulin spudłował już w pierwszym strzale. Wykorzystał to skrzętnie lider Pucharu Świata Martin Fourcade. Johannes Boe mimo bezbłędnego strzelania wybiegł na trzeciej pozycji ze stratą około dwunastu sekund do drugiego Rosjanina. Do czołówki zbliżyli się bezbłędni po trzech wizytach na strzelnicy Quentin Fillon Maillet i Simon Schempp.

Na trasie przed ostatnim strzelaniem Fourcade zwiększał przewagę nad rywalami. Bezbłędnym ostatnim strzelaniem zagwarantował sobie kolejne zwycięstwo w tym sezonie. Ostatnia dwa i pół kilometra pokonywał w spacerowym tempie przybijając sobie piątki z licznie zgromadzoną widownią wzdłuż trasy. To jego szósta wygrana w siódmym starcie w tym sezonie.

Walkę o drugie miejsce wygrał Szypulin, który biegał jednak karną rundę. Wykorzystał on jednak brak skuteczności strzeleckiej Johannesa Boe. Norweg spudłował dwukrotnie i wypadł poza podium. Wyprzedzili go strzelający za każdym razem bez pudła Fillion Maillet i Schempp, którzy do końca walczyli między sobą o trzecie miejsce. Na mecie minimalnie lepszy okazał się Francuz.

Na wyróżnienie zasługuje postawa Michaela Roescha, Jeana Guillaume'a Beatrixa i Jewgienija Garaniczewa. Wszyscy trzej startowali z wysokimi numerami i dzięki bezbłędnemu strzelaniu awansowali do czołówki. Belg finiszował jako szósty, Francuz był ósmy, a Rosjanin jedenasty.

Polacy, z racji kiepskich lokat po sprincie, nie startowali.

WYNIKI BIEGU

KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Francja | mężczyzna | Quentin Fillon Maillet

 Norwegia | mężczyzna | Johannes Thingnes Boe

 Rosja | mężczyzna | Anton Szypulin

 Francja | mężczyzna | Martin Fourcade