Sensacyjne zwycięstwo Akimowej

NIespodziewanym zwycięstwem Tatiany Akimowej zakończył się bieg sprinterskim w czeskim Nowym Meście. Tuż za jej plecami równie niespodziewanie uplasowała się Anais Chavalier, a skład podium uzupełniła Susan Dunklee. Z Polek najlepiej wypadła Monika Hojnisz, która finiszowała na 17. miejscu.

Dzisiejsze podium, a w szczególności zwycięstwo Tatiany Akimowej jest jedną z największych niespodzianek Pucharu Świata ostatnich lat. Dość powiedzieć, że Rosjanka dotychczas ani razu nie udało się wywalczyć miejsca w czołowej dziesiątce – jej najlepszym występem było 12. miejsce w tegorocznym biegu indywidualnym w Ostersund. Dzisiaj jednak wszystko zagrało perfekcyjnie – reprezentantka Rosji do bezbłędnego strzelania dołożyła bardzo dobry bieg, co przy błędach na strzelnicy głównych rywalek pozwoliło na wywalczenie premierowego zwycięstwa w Puchar Świata.

Rosjanka nie mogła być jednak pewna swego praktycznie do samego końca biegu, bowiem z wysokim numerem startowym świetnie radziła sobie Anais Chavalier. Młoda reprezentantka Francji po drugim strzelaniu objęła nawet prowadzenie, jednak na ostatniej rundzie biegowej była minimalnie wolniejsza od Akimowej. Chavalier może być jednak zadowolona ze swojego występu, bowiem ona również wywalczyła swoje pierwsze podium w Pucharze Świata. Z kolei trzecia na mecie Susan Dunklee plasowała się już w czołowej trójce, jednak taka sytuacja miała miejsce zaledwie dwukrotnie. Amerykanka, podobnie jak Chevalier nie zanotowała na strzelnicy żadnej pomyłki. Różnice na mecie pomiędzy Akimową a Dunklee była jednak iluzoryczna – Rosjanka uzyskała czas zaledwie od 5 sekund lepszy od Amerykanki.

Zawiodły faworytki, z Gabrielą Koukalową na czele. Startująca w ojczyźnie reprezentantka Czech liczyła na zwycięstwo, jednak trzy pudła na drugim strzelania pozwoliły zaledwie na zajęcie 13. miejsca. Dwukrotnie na strzelnicy myliły się z kolei Dahlmeier i Makarainen i sklasyfikowane zostały odpowiednio na 4. I 5. pozycji.

Z Polek ponownie najlepsza była Monika Hojnisz. Nasza reprezentantka pomyliła się na strzelnicy tylko raz, co pozwoliło na wywalczenie 17. lokaty. Strata do czołówki była jednak niewielka – w jutrzejszym biegu na dochodzenie Monika wystartuje zaledwie niecałe pięćdziesiąt sekund po Tatianie Akimowej. Miejsce w biegu pościgowym wywalczyły również Krystyna Guzik (jedno pudło, 42. miejsce) oraz Magdalena Gwizdoń (dwa pudła 49. miejsce). Trzykrotnie myliła się Kamila Żuk, która była 85, z kolei Kinga Mitoraj z czterema pudłami bieg ukończyła na 91. pozycji.