Francuzi podbijają każdy front

Rozpoczął się Puchar IBU w Obertilliach. W pierwszej konkurecji - biegu na 20km - wygrał Antonin Guigonnat z Francji. W punktowanej czterdziestce znalazł się Łukasz Szczurek.

W Pucharze Świata nie ma mocnych na Fourcade'a, przed tygodniem w Ridnaun w ramach Pucharu IBU wygrywał Aristide Begue, a w piątek w Obertilliach triumf odniósł Antonin Guigonnat. W gronie 118 zawodników nie było żadnego, który strzelał bezbłędnie. Wygrał więc ten, który miał jedną minutę kary i pobiegł z tego grona najszybciej. 

- Bardzo cieszę się z tej wygranej. Poziom zawodów był bardzo wysoko, bo część zawodników ledwo co startowało w zawodach Pucharu Świata - powiedział Guigonnat po biegu.

Francuz o nieco ponad pół minuty wyprzedził dwóch takich biathlonistów. Drugi był Jurij Szopin z Rosji, a trzecie miejsce zajął Florian Graf z Niemiec. Obaj mają w tym sezonie starty w zawodach Pucharu Świata. Niewykluczone, że i Guigonnat otrzyma swoją szansę chociażby podczas zawodów w Oberhofie. Pomoże mu w tym zapewne również dobry występ w sobotnim sprincie.

Niewiele zabrakło a na podium stanąłby powracający po dwuletniej dyskwalifikacji za stosowanie EPO Aleksander Łoginow. Rosjanin z dwoma karnymi minutami zajął czwarte miejsce. Jedno pudło mniej, a walczyłby o wygraną.

Bardzo długo wydawało się, że o dobry wynik jest w stanie powalczyć dzisiaj Łukasz Szczurek. Były mistrz świata juniorów młodszych w tej konkurencji do trzeciego strzelania pozostawał bezbłędny. Podczas ostatniej wizyty na strzelnicy spudłował jednak dwukrotnie, co dało mu ostatecznie 36. miejsce. Gdyby nie dwie minuty kary zająłby jedenastą lokatę.

Tomasz Zięba z takim samym bagażem karnych minut co Szczurek zajął 59. lokatę. Mateusz Janik z trójki reprezentantów Polski pobiegł najszybciej, ale spudłował pięciokrotnie i został sklasyfikowany na 71. miejscu.

WYNIKI

Powiązane osoby

 Francja | mężczyzna | Antonin Guigonnat

 Polska | mężczyzna | Łukasz Szczurek