Szwajnos dwunasty w Hochfilzen

W Hochfilzen rozpoczęły się drugie zawody Pucharu IBU juniorów. W biegach sprinterskich najbardziej wartościowy wynik spośród reprezentantów Polski uzyskał Marcin Szwajnos.

Podopieczny Nadii Biełowej i Łukasza Słoniny strzelał bezbłędnie i na mecie zameldował się z dwunastym czasem. Na trasę piątkowego biegu na dochodzenie ruszy ze stratą minuty i dwunastu sekund do zwycięzcy. Został nim Lars-Erik Weick w Niemiec. Wyprzedził on o pięć sekund lidera cyklu Witalija Trusza z Ukainy. Trzeci czas dnia uzyskał Roman Jeremin. Biathlonista z Kazachstanu był zdecydowanie najszybszy na trasie, bo na podium uplasował się mimo aż dwóch karnych rund.

Szwajnos nie był jedynym polskim biathlonistą, który wywalczył pucharowe punkty. Na 24. miejscu zawody ukończył Przemysław Pancerz. Zawodnik z Czarnego Boru zaliczył jedną karną rundę. Bezbłędny był jego klubowy kolega Wojciech Filip. Słabszy bieg nie pozwolił mu jednak na zajęcie miejsca wyższego niż 42. lokata. Tomasz Jakieła z trzema pudłami na koncie uplasował się pozycję niżej. Tadeusz Nędza-Kubiniec z takim samym bagażem kar został sklasyfikowany na 78. pozycji.

W biegu juniorek podwójne zwycięstwo odniosły Rosjanki. Sześć sekund zadecydowało, że wygrała Waleria Wazniecowa przed Natalią Uszkiną. Na najniższym stopniu podium stanęła Lena Arnaud.

Najlepsza z Polek, Joanna Jakieła, zajęła 23. miejsce. Biathlonistka z Kościeliska spudłowała dwukrotnie. Lepiej strzelała jej klubowa koleżanka Natalia Tomaszewska. Mimo braku karnych rund straciła jednak ponad dwie minuty i sklasyfikowana została na 38. pozycji. Klaudia Cichoń (cztery karne rundy), Klaudia Szpak (dwie karne rundy) oraz Magda Piczura (pięc karnych rund) spisały się gorzej i zajęły odpowiednio 63., 70. i 71. lokaty.

W piątek rozegrane zostaną biegi na dochodzenie, a w sobotę biegi sztafetowe. Liderami cyklu po trzech startach są Uszkina i Trusz. Szwajnos jest jedenasty, natomiast Jakieła zajmuje osiemnastą lokatą.