Francja najlepsza w Pokljuce!

Reprezentacja Francji w składzie Jean Guillaume Beatrix, Quentin Fillon Maillet, Simon Desthieux i Martin Fourcade zwyciężyła w pierwszym w tym sezonie biegu sztafetowym mężczyzn. Drugie miejsce wywalczyła Rosja, którą reprezentowali Maksim Cwietkow, Anton Babikow, Matwiej Elisjejew oraz Anton Szipulin. Podium uzupełniła drużyna niemiecka: Erik Lesser, Matthias Dorfer, Benedikt Doll oraz Simon Schempp. Polacy zostali zdublowani podczas trzeciej zmiany i nie dokończyli rywalizacji. Ostatecznie sklasyfikowano ich na 20. miejscu.  

Emocje rozpoczęły się już na początku rywalizacji, kiedy na jednym z pierwszych zjazdów wywróciło się dwóch zawodników. Jednym z pechowców był Białorusin Sergiej Boczarnikow, który podczas upadku uszkodził karabin, co przełożyło się później na strzelanie i skutkowało koniecznością biegania wielu karnych rund. Faworyci, poza Erikiem Lesserem, strzelali za to bardzo dobrze i zajmowali czołowe miejsca w stawce. Problemy na strzelnicy miał także nieprzewidywalny Andrejs Rastorgujevs. Łotysz musiał przebiec dodatkowo 150 metrów. Mateusz Janik z jednym doładowaniem wybiegł na trasę na 18. miejscu. Podczas drugiego strzelania najlepiej poradził sobie Maksim Cwietkow, który zostawił za plecami swoich najgroźniejszych przeciwników, m.in. Larsa Hegle Birkelanda, Erika Lessera czy Jean Guillaume Beatrixa. Szanse Austriaków na dobry wynik zmniejszył doświadczony Daniel Mesotitsch, który musiał biegać karną rundę. Rewelacyjnie ze "stójką" poradził sobie natomiast Mateusz Janik, który swoją zmianę zakończył na 19. pozycji. W strefie zmian Rosjanin Maksim Cwietkow utrzymał kilkusekundową przewagę nad reprezentantami Włoch, Ukrainy oraz Francji.

Jeszcze przed pierwszym strzelaniem drugiej zmiany utworzyła się grupka. Na czele znajdowali się wówczas reprezentanci Rosji, Włoch, Ukrainy i Francji. Spośród nich bezbłędny był tylko reprezentujący Ukrainę Serhij Semenow. Pozostali zawodnicy musieli dobierać. Za nimi z kilkunastosekundową stratą na strzelnicy zameldował się Ole Einar Bjoerndalen, który dzięki bezbłędnemu strzelaniu odrobił nieco cennych sekund. Reprezentujący Polskę Grzegorz Guzik potrzebował aż 3 dodatkowych naboi. Na szczęście obyło się bez karnej rundy i Polak wybiegł ze strzelnicy na 20. miejscu. Podczas drugiej rundy biegowej do prowadzącej trójki: Serhij Semenow, Dominik Windisch i Anton Babikow, dołączyli Ole Einar Bjoerndalen oraz Quentin Fillon Maillet. Pogoń niestety odbiła się na strzelaniu "króla biathlonu", który musiał wykorzystać aż trzy dodatkowe naboje. Niewiele lepiej spisał się Włoch, który dwukrotnie spudłował. O wiele lepiej strzelali Francuz oraz Ukrainiec, którzy wybiegli na ostatnią swoją rundę biegową jako pierwsi. W strefie zmian reprezentacja Francji miała dziesięć sekund przewagi nad Rosją oraz kilkanaście sekund nad Włochami, Norwegią, Kanadą oraz Ukrainą. Grzegorz Guzik niestety po raz drugi miał problemy na strzelnicy i nie ustrzegł się biegania karnej rundy. Polska zmieniła się na 23. miejscu.

Początek trzeciej rundy biegowej w wykonaniu Simona Destieux nie był zbyt szybki, wobec tego goniący go rywale zmniejszyli swoją stratę i po raz kolejny uformowali grupę pościgową. Francuzowi taktyka wolniejszego biegu się jednak opłaciła, gdyż nie musiał dobierać ani jednego naboju i powiększył swoją przewagę nad niesamowicie pudłującymi przeciwnikami. Karną rundę musiał przebiec debiutujący w sztafecie rosyjskiej Matwiej Elisjejew. Niewiele lepiej strzelali Norweg Erlend Bjoentegaard oraz Niemiec Benedikt Doll. Obaj potrzebowali aż 3 dodatkowych pocisków, aby zamknąć wszystkie tarcze. Bardzo wysokie lokaty utrzymały reprezentacje Ukrainy i Włoch. Łukasz Szczurek był bezbłędny i wybiegł na trasę jako 22. Podczas drugiego strzelania niewiele się zmieniło. Simon Destieux tym razem miał nieco problemów, ale mimo wszystko utrzymał prowadzenie. Tuż za jego plecami przy wybiegnięciu ze strzelnicy plasował się rewelacyjnie spisujący się w dniu dzisiejszym Włoch Giuseppe Montello. Po raz kolejny ogromne problemy na strzelnicy miał Erlend Bjoentegaard. Norweg musiał biegać karną rundę, co ostatecznie przekreśliło szanse "Wikingów" na zajęcie dobrego miejsca w dzisiejszych zawodach. Nie najlepiej strzelali także Ukraińcy oraz Niemcy, którzy musieli doładowywać. Za karną rundę w "leżaku" zrehabilitował się za to Elisjejew. Rosjanin dzięki dobremu strzelaniu przesunął się na trzecią pozycję. Podczas drugiego strzelania Łukasz Szczurek niestety poszedł w ślady Grzegorza Guzika i także musiał pokonywać "karny ogródek". Niestety został w tym momencie zdublowany i zdjęty z trasy. Ostatecznie po dyskwalifikacji dla Reprezentacji Szwecji i Korei, Polska sklasyfikowana została na 20. pozycji.

Ostatnia zmiana nie była już tak emocjonująca jak poprzednie. Martin Fourcade z ponad dwudziestosekundową przewagą nad kolejnymi rywalami, mógł się czuć w miarę swobodnie na trasie. Jedynym momentem, kiedy jego pozycja była zagrożona było pierwsze strzelanie, kiedy spudłował i stracił kilka sekund. Sytuacji nie wykorzystał jednak Simon Schempp, który poszedł w ślady Francuza. Za plecy Martina Fourcade wskoczył natomiast szybkostrzelający Anton Szipulin, jednakże jego strata do aktualnego lidera Pucharu Świata wynosiła prawie 20 sekund. Kiepsko dziś spisywał się także Emil Hegle Svendsen. Norweg mimo bezbłędnego strzelania w "leżaku" nie zdołał zmniejszyć swojej straty do prowadzącego Francuza. Drugie strzelanie było już tylko formalnością. Martin Fourcade strzelał pewnie i wybiegł jako pierwszy z bezpieczną przewagą. Walczyć z nim próbował jeszcze Szipulin, ale szybkie strzelanie zakończyło się pudłem i ostateczną utratą szans na zwycięstwo. Walkę o trzecie miejsce z Ukraińcem Dmytro Pidrucznym wygrał natomiast Simon Schempp. Niemiec strzelał błyskawicznie i odskoczył swojemu rywalowi na kilka sekund, co wystarczyło, aby kontrolować sytuację do samej mety. Klęską zakończył się występ Norwegów, którzy pod nieobecność braci Boe zajęli dopiero 9. miejsce. Zawiedli zwłaszcza Erlend Bjoentegaard oraz Emil Hegle Svendsen, którzy osiągnęli bardzo słabe wyniki na swoich zmianach.

WYNIKI

Powiązane osoby

 Francja | mężczyzna | Quentin Fillon Maillet

 Francja | mężczyzna | Simon Desthieux

 Francja | mężczyzna | Jean Guillaume Beatrix

 Francja | mężczyzna | Martin Fourcade