Sensacyjne zwycięstwo Antona Babikowa!

Zwycięstwem Antona Babikowa zakończył się pierwszy w tym sezonie bieg pościgowy mężczyzn. Za plecami Rosjanina uplasował się jego kolega z reprezentacji Maksim Cwietkow oraz lider Pucharu Świata Martin Fourcade. Polacy ze względu na słaby start w sprincie nie wystartowali. 

Po czwartkowym biegu sprinterskim wydawało się, że zwycięstwo Martina Fourcade'a w dzisiejszej rywalizacji będzie niemal pewne. Lider Pucharu Świata nie miał jednak najlepszego dnia na strzelnicy, co skrzętnie wykorzystali Rosjanie. Francuz bardzo dobrze rozpoczął rywalizację. Tempo grupy pościgowej na pierwszym okrążeniu nie było zbyt szybkie, dzięki czemu Martin Fourcade dołożył biegnącym za jego plecami rywalom jeszcze kilka sekund. Ta strategia nie wyszła mu jednak na dobre. Podczas pierwszego pobytu na strzelnicy pomylił się dwukrotnie i jego przewaga stopniała do zaledwie kilku sekund. Bezbłędni byli za to Anton Babikow, Simon Fourcade, Fredrik Lindstroem czy Ole Einar Bjoerndalen, którzy ruszyli w pogoń za Francuzem.

Na drugiej pętli biegowej nie doszło do większych zmian. Grupa pościgowa utrzymywała mniej więcej tempo lidera Pucharu Świata. Także na strzelnicy obyło się bez trzęsienia ziemi. Tym razem Martin Fourcade był bezbłędny i utrzymał kilkusekundową przewagę nad goniącym go zaciekle Antonem Babikowem. Podczas drugiego strzelania wszystkie pięć krążków zestrzelili także między innymi Ole Einar Bjoerndalen, Simon Fourcade czy Anton Szipulin, który dzięki bardzo szybkiemu biegowi awansował do czołowej piątki.

Czujący na swoich plecach oddech Babikowa Martin Fourcade także podczas trzeciej strzelania był bezbłędny i wobec pudła Rosjanina ponownie zwiększył swoją przewagę nad pozostałymi zawodnikami. Podobnie jak Anton Babikow spore problemy w pierwszej "stójce" mieli Johannes Boe, Benedikt Doll, Ole Einar Bjoerndalen i Emil Hegle Svendse, którzy musieli pokonywać po dwie karne rundy. Jeszcze gorzej strzelali Anton Szypulin i nadzieja Szwedów Fredrik Lindstroem. Obaj musieli przebiec dodatkowo 450 metrów.

Niesamowicie emocjonujące było czwarte strzelanie. Wydawało się, że Martin Fourcade zwycięstwo ma w kieszeni, ale dwa pudła przy dość wolnym strzelaniu pokrzyżowały mu plany na trzeci triumf w tym sezonie. Francuz wybiegając ze strzelnicy miał kilkusekundą stratę do bezbłędnych podczas ostatniej wizyty na strzelnicy Rosjan: Antona Babikowa i Maksima Cwietkowa. Młodym biathlonistom udało się jednak na trasie odeprzeć ataki lidera Pucharu Świata i zając dwa czołowe miejsca na podium. Zwycięstwo Antona Babikowa, to jego najlepszy wynik w karierze. Liderem Pucharu Świata pozostał oczywiście Martin Fourcade, na pozycję wicelidera awansował Maksim Cwietkow.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU NA DOCHODZENIE
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Rosja | mężczyzna | Anton Babikow

 Rosja | mężczyzna | Maksim Cwietkow

 Francja | mężczyzna | Martin Fourcade