Supermikst w programie MŚ od 2019 roku

Supermikst został włączony do programu mistrzostw świata w 2019 roku - zadecydował Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Unii Biathlonu.

Pierwowzorem supermiksta były zawody pokazowe, które co roku w grudniu odbywają się na Arena auf Schalke w Gelsenkirchen. Ekipy złożone z jednego zawodnika i jednej zawodniczki pokonują krótki dystans biegowy, strzelają, w przypadku niecelnego strzału biegają karną rundę, po czym następuje zmiana.

W zawodach zaadaptowanych na potrzeby Pucharu Świata - każdy z zawodników wykonuje po cztery strzelania. Mężczyźni i kobiety pokonują dokładnie tą samą rundę biegową o długości 1,5 kilometra. Zawodnicy i zawodniczki startują naprzemiennie - najpierw panie, potem panowie, następnie znowu panie, rywalizację kończą panowie. Na każdej zmianie oddają strzelanie w postawie leżąc i stojąc. Podczas każdej wizyty na strzelnicy przysługują trzy dodatkowe naboje. Karna runda inaczej niż w pozostałych konkurencjach wynosi tylko 75m. Po ostatnim strzelaniu następuje ostatnia runda biegowa. Panie pokonują w sumie 6km, panowie 7,5km. 

Zawody w tym formacie te po raz pierwszy - jeszcze nieoficjalnie - rozegrane były w marcu 2014 roku. W ubiegłym sezonie supermikst znalazł się w programie mistrzostw Europy oraz młodzieżowych igrzysk olimpijskich. O medale mistrzostw świata biathloniści i biathlonistki po raz pierwszy powalczą w Ostersund w 2019 roku.