Drugie złoto Hojnisz, odrodzenie Guzika

Sobota była drugim dniem mistrzostw Polski w biathlonie letnim. W najstarszych kategoriach wiekowych rywalizacja toczyła się w biegach masowych. Złote medale wywalczyli Monika Hojnisz oraz Grzegorz Guzik.

Hojnisz jest na najlepszej drodze, żeby powtórzyć swoje dokonania z 2012, 2013 i 2015 roku gdy podczas mistrzostw kraju w crossie sięgała po komplet trzech złotych medali. W tym roku ma już na koncie dwa. W sobotnim biegu masowym Hojnisz nie miała najlepszego początku. Podczas strzelania w postawie leżąc spudłowała aż sześciokrotnie. Na jej szczęście w stójce obyło się bez kar i Chorzowianka na mecie zameldowała się blisko minutę przed Magdaleną Gwizdon. Zawodniczka BLKS Żywiec biegała tylko trzy karne rundy, ale nie była w stanie wykorzystać tej przewagi nad młodszą koleżanką z kadry. Brązowy medal wywalczyła Anna Mąka, która o 24 sekundy wyprzedziła Kamilę Żuk (złoto wśród juniorek). Dominika Bielecka zeszła z trasy po trzecim strzelaniu, natomiast Kinga Mitoraj nie stawiła się na starcie.

Po wczorajszych problemach ze zdrowiem niczym feliks z popiołów odrodził się Grzegorz Guzik. Olimpijczyk z Soczi okazał się zdecydowanie najlepszym strzelcem w stawce. Tylko trzy pudła pozwoliły mu dobiec do mety jako pierwszy. Nad kolejnym biathlonistą - Marcinem Piaseckim z AZS AWF Katowice - uzyskał nieco ponad pół minuty przewagi. Guzik obronił tym samym tytuł sprzed roki z Kościeliska. Obok tej dwójki na podium znalazł się również  Łukasz Szczurek. Czwarty był Rafał Penar, a piąte miejsce zajął zawsze groźny Dawid Malina z Ryfamy Rybnik. Uzyskał on zdecydowanie najlepszy czas biegu, ale z piętnastoma karnymi rundami nie był w stanie nawiązać walki z zawodnikami trenującymi biathlon na co dzień.

Młodsze kategorie walczyły o medale w konkurencji sztafet. Najwięcej powodów do radości mieli przedstawiciele BKS WP Kościelisko. Biathloniści i biathlonistki z tego klubu triumfowały w aż trzech kategoriach: juniorzy młodsi, juniorki młodsze  oraz młodziczki. Ponadto złote medale zdobywały sztafet AZS AWF Wrocław (juniorzy), UKN Melafir Czarny Bór (młodzicy), MKS Karkonosze Jelenia Góra (młodzicy młodsi) oraz UKS Kamieńczyk (młodziczki młodsze).

Na poniedziałek zaplanowano biegi sprinterskie.

Powiązane osoby

 Polska | mężczyzna | Grzegorz Guzik

 Polska | kobieta | Monika Hojnisz