Poczwórna korona Fourcada

Za nami kolejny ekscytujący sezon zmagań biathlonistów. Przez prawie cztery miesiące mieliśmy okazję przeżywać emocje związane z występami najlepszych zawodników. Jednak chyba nikt nie ma wątpliwości, który z nich zasłużył na miano najlepszego biathlonisty sezonu. Martin Fourcade, bo to o nim mowa, zdominował rywalizację w tym roku, wygrywając w prawie wszystkich możliwych klasyfikacjach. Zapraszamy na podsumowanie sezonu 2015/16 wśród panów.

Fourcade z miażdżącą przewagą zwyciężył w klasyfikacji generalnej. Wypracował ponad 300 punktów przewagi nad drugim – Johannesem Boe i trzecim – Antonem Szypulinem i, jakby tego było mało, zgarnął wszystkie cztery małe kryształowe kule za występy indywidualne! Kolejne miejsca zajęli Simonowie: Schempp i Eder.

Klasyfikacja generalna mężczyzn:
1. Martin Fourcade 1152
2. Johannes Thingnes Boe 820
3. Anton Szypulin 806
4. Simon Schempp 769
5. Simon Eder 714

Francuz ma również ma swoim koncie najwięcej zwycięstw w tym sezonie. Wznosił ręce w geście triumfu aż dziesięciokrotnie a na podium stawał aż 16 razy! Również sporo, bo pięć wygranych biegów ma na swoim koncie Simon Schempp, a trzy Johannes Boe. Pozostała siódemka zawodników zwycięzców ma na swoim koncie po jednym pierwszym miejscu. Co ciekawe, aż trzech z nich mimo zwycięstwa nie znalazło się w czołowej „20” w końcowej klasyfikacji. Byli to Dominik Windisch (22. ogółem), Julian Eberhard (24.) i Jean-Guillaume Beatrix (31.)

Zwycięstwa:
10 - Martin Fourcade
5 - Simon Schempp
3 - Johannes Thingnes Boe
1 - Anton Szypulin, Simon Eder, Ole Einar Bjoerndalen, Erik Lesser, Dominik Windisch, Julian Eberhard, Jean Guillaume Beatrix

Oprócz Fourcade'a, który właściwie nie opuszczał podium, często wśród najlepszej trójki zawodników meldowali się Simon Schempp (10 razy) i Anton Szypulin (siedmiokrotnie). Nieźle w tej klasyfikacji wypadają Norwegowie dysponujący bardzo wyrównanym składem – siedmiokrotnie na podium meldował się Ole Einar Bjoerndalen, sześciokronie Johannes Boe, dwa razy mniej jego starszy brat – Tarjei i trzy razy Emil Hegle Svendsen.

Miejsca na podium:
16 - Martin Fourcade
10 - Simon Schempp
7 - Anton Szypulin, Ole Einar Bjoerndalen
6 - Johannes Thingnes Boe
4 - Tarjei Boe
3 - Simon Eder, Emil Hegle Svendsen, Arnd Peiffer

Również wśród najcelniejszych strzelców Fourcade udowadnia swoją życiową formę, plasując się na trzecim miejscu. Przed nim znajdują się tylko Rosjanie: Anton Babikow i Aleksiej Wołkow. Wśród Polaków najlepiej strzelali Rafał Penar (86%) i Krzysztof Pływaczyk (83%).

Najcelniejsi strzelcy:
Anton Babikow 90%
Aleksiej Wołkow 90%
Martin Fourcade 89%
Arnd Peiffer 89%
Maksim Cwietkow 88%
Christian Gow 88%
Simon Eder 88%
Emil Hegle Svendsen 87%
Anton Szypulin 87%
Frederik Lindstroem 87%

Rafał Penar 86%
Krzysztof Pływaczyk 83%
Łukasz Szczurek 81%
Grzegorz Guzik 75%
Mateusz Janik 72%

W stosunku do poprzedniego sezonu najwięcej punktów zyskali Simon Destieux i Michal Krcmar. Ten rok do udanych mogą ponadto zaliczyć Julian Eberhard i Dominik Windisch – nie dość, że zanotowali na swoim koncie zwycięstwa, to jeszcze do tego zyskali ponad 200 punktów. Drużynowo zdecydowanie poprawili się Austriacy, którzy mają trzech zawodników w pierwszej „10” – oprócz Eberharda na fali wznoszącej są Simon Eder i Dominik Landertinger.

Najwięcej zyskanych punktów:
Simon Destieux 337
Michal Krcmar 261
Julian Eberhard 230
Dominik Windisch 208
Aleksiej Slepow 201
Tim Burke 190
Tarjei Boe 186
Quentin Fillon Maillet 172
Simon Eder 163
Dominik Landertinger 163

Największym rozczarowaniem sezonu jest bez wątpienia Jakov Fak. Kto mógłby przypuszczać, że Słoweniec, który w poprzednim roku stał na podium siedem razy i zakończył rywalizację na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej, tym razem nie wejdzie nawet do pierwszej „30” Pucharu Świata? Na kolejnych pozycjach wśród zawodników, którzy stracili najwięcej punktów w stosunku do poprzedniego sezonu plasują się Daniel Boehm i Benjamin Weger.

Najwięcej straconych punktów:
Jakov Fak 645
Daniel Boehm 450
Benjamin Weger 308
Timofiej Łapszyn 301
Ondrej Morawec 298
Frederik Lindstroem 257
Michal Slesingr 237
Simon Fourcade 228
Brendan Green 197
Anton Szypulin 193

Wśród zawodników, którzy po raz pierwszy punktowali w tym sezonie na uwagę zasługuje Sean Doherty. 20-letni Amerykanin zdołał zgromadzić na swoim koncie 147 punktów. Tuż za nim plasuje się Anton Babikow z 132 oczkami.

Debiutanci:
Sean Doherty 138
Anton Babikow 132
Aliaksander Darożka 80
Macx Davies 65
Torstein Stenersen 59

Powiązane osoby

 Rosja | mężczyzna | Anton Babikow

 USA | mężczyzna | Sean Doherty

 Francja | mężczyzna | Martin Fourcade

 Słowenia | mężczyzna | Jakov Fak