Syberyjski dublet Makarainen

Kaisa Makarainen po kapitalnej walce na ostatniej rundzie biegowej, zwyciężyła w ostatnim w tym sezonie biegu pościgowym, który rozegrany został w Chanty-Mansyjsku. Drugie miejsce wywalczyła Marie Dorin Habert, zaś na trzecim miejscu sklasyfikowana została Dorothea Wierer, która o włos wyprzedziła liderkę Pucharu Świata. Gabriela Soukalova tym samym zapewniła sobie już dziś zwycięstwo w klasyfikacji generalnej. Na 19. miejscu zawody ukończyła Krystyna Guzik, najwyżej sklasyfikowana Polka.

Tempo dyktowane przez Makarainen na pierwszej rundzie biegowej nie było zawrotne, więc czołowa trójka zawodniczek po sprincie razem wbiegła na strzelnicę. Tutaj o dziwo najlepiej spisała się Marte Olsbu, która jako jedyna ze wspomnianej trójki była bezbłędna. Jej główne rywalki, Makarainen oraz Soukalowa, musiały pobiec na karną rundę. Niestety to samo spotkało Krystynę Guzik, która spudłowała w ostatnim strzale. Lepiej strzelała Magdalena Gwizdoń, której jednak nie udało się awansować znacząco w górę klasyfikacji. Pudła nie ustrzegła się też najmłodsza z naszych reprezentantek, Monika Hojnisz.

Drugie strzelanie przyniosło zmianę liderki, gdyż prowadząca do tej pory Olsbu zaliczyła karną rundę, dzięki czemu na czoło wysunęła się błyskawicznie strzelająca Wierer. Tuż za plecami Włoszki ulokowały się inne faworytki dzisiejszej rywalizacji: Makarainen oraz Soukalowa. Z niewielką stratą do prowadzącej trójki na trzecią rundę biegową wyruszyła Marie Dorin Habert. Pudła w czołówce zaliczyły tylko dwie Niemki: Preuss oraz Hildebrand. Niestety w ich ślady poszła Krystyna Guzik, której znowu ostatni pocisk okazał się niecelny. Dużo lepiej tego dnia w pozycji leżącej strzelała Magdalena Gwizdoń, która ponownie była bezbłędna, jednakże biegowo najstarsza z naszych reprezentantek nie była dobrze dysponowana, więc nie przekładało się to na znaczący awans względem pozycji zajętej w sprincie.

Prowadzącą trójkę (Wierer, Makarainen oraz Soukalową) jeszcze przed trzecim strzelaniem dogoniły Dorin Habert, Olsbu oraz Birkeland. Spośród sześcioosobowej czołówki tym razem bezbłędna była tylko Francuzka i Czeszka. Pozostałe zawodniczki z tej grupy, podobnie jak wszystkie Polki, zaliczyły po jednej karnej rundzie.

Wszyscy spodziewali się, że kwestia zwycięstwa rozstrzygnie się podczas ostatniego strzelania. Tak się jednak nie stało, gdyż zarówno Dorin Habert, jak i Soukalowa, zaliczyły po jednej karnej rundzie. Szansa na końcowy triumf pojawiła się przed goniącą grupą, w której były między innymi Makarainen, Birkeland, Olsbu, Wierer i Preuss. Z tego grona dodatkowe 150 metrów musiała przebiec tylko druga z Norweżek. Reszta zawodniczek miała realne szanse, aby na pierwszej pozycji przeciąć linię mety. Po raz pierwszy od bardzo dawna, o trzy miejsca na podium rywalizowało aż sześć zawodniczek! 

Ostatnia runda biegowa była niesamowicie emocjonująca. Bardzo szybko na atak zdecydowała się Kaisa Makarainen. Ekspresowego tempa Finki nie była w stanie utrzymać żadna z zawodniczek, więc pozostałe biathlonistki skupiły się na walce o drugą lokatę. Dorin Habert, Wierer, Soukalowa i Preuss co chwilę zmieniały się pozycjami, ale dopiero atak Francuzki na kilkaset metrów przed metą okazał się skuteczny. Bardzo zacięty bój pozostałe zawodniczki z czołówki stoczyły o ostatnie miejsce na podium. Dość niespodziewanie najlepsza okazała się, słabnąca zwykle na ostatniej rundzie biegowej, Dorothea Wierer, która o włos wyprzedziła Gabrielę Soukalową oraz Franziskę Preuss. Czeszka tym samym zapewniła sobie zwycięstwo zarówno w klasyfikacji generalnej PŚ, jak i wygraną w rywalizacji o małą kryształową kulę za bieg pościgowy.

Reprezentantki Polski wypadły przeciętnie. Największy awans, mimo trzech karnych rund, zanotowała Monika Hojnisz, która przesunęła się z 51. miejsca zajmowanego po sprincie, na 33. lokatę. Swoją pozycję po czwartkowych zawodach utrzymała Krystyna Guzik, która podobnie jak jej młodsza koleżanka z kadry musiała przebiec 450 dodatkowych metrów. Najlepiej z Polek strzelała Magdalena Gwizdoń, jednakże 48. czas biegu w całej stawce i dwie karne rundy, zepchnęły ją na 32. miejsce.

WYNIKI
KLASYFIKACJA BIEGU NA DOCHODZENIE
KLASYFIKACJA GENERALNA

Powiązane osoby

 Włochy | kobieta | Dorothea Wierer

 Finlandia | kobieta | Kaisa Makarainen