Fourcade kosi wszystko

Martin Fourcade jest na najlepszej drodze do pobicia wszelkich rekordów. Właśnie po raz trzeci został mistrzem świata w biegu indywidualnym. Na podium w Oslo znaleźli się też Austriacy Dominik Landertinger oraz Simon Eder.

Walka o medale toczyła się właściwie od początku pomiędzy Landertingerem, Ederem i Fourcade'm. Austriacy strzelali bezbłędnie i śrubowali najlepsze wyniki na kolejnych punktach pomiaru czasu. Fourcade biegł niesamowicie szybko, ale ciążyła mu karna minuta z drugiego pobytu na strzelnicy. Po ostatnim strzelaniu wybiegł ze strzelnicy ze stratą trzech dziesiątych sekundy do Edera. Jednak to nie on, a drugi z Austriaków okazał się największą przeszkodą do wywalczenia czwartego złotego medalu w Oslo.

Landertinger narzucił bardzo mocne tempo biegu. Bardzo szybko zyskał przewagę nad Ederem, co ciekawe zaczął też odrabiać do Fourcade'a. Francuz wytrzymał jednak do końca i dowiózł cztery sekundy przewagi. To jego dziesiąty tytuł mistrza świata. W biegu indywidualnym na mistrzostwach świata i igrzyskach olimpijskich jest niepokonany od 2013 roku. Z ostatnich jedenastu biegów na 20km, w których startował, wygrał dziewięć.

Największym rozczarowanym na mecie był z pewnością Johannes Thingnes Boe. Norweg miał wszystko w swoich rękach. Bezbłędnie przebrnął przez pierwsze trzy strzelania i było jasne, że jeśli nie pomyli się podczas ostatniej wizyty na strzelnicy to zdobędzie mistrzostwa. Spudłował już w pierwszym strzale i na mecie zameldował się z czwartym czasem. Norweg po raz trzeci na tych mistrzostwach uplasował się tuż za podium.

Polacy nie zaskoczyli dobrymi wynikami. Rafał Penar spudłował dwa razy i w swoim debiucie na mistrzostwach świata okazał się lepszy od Łukasz Szczurka (3 pudła) i Grzegorza Guzika (5 pudeł). Zajęli oni kolejno 71., 78. i 80. miejsca.