Birnbacher po MŚ pożegna się z biathlonem

Andreas Birnbacher ogłosił zakończenie kariery. Niemiec rozstanie się z zawodowym uprawianiem biathlonu w najbliższą niedzielę.

- Po mistrzostwach w Oslo definitywnie kończę karierę. Środowy występ w biegu indywidualnym może być moim ostatnim. Nie wiem czy będę miał okazję zaprezentować się w sztafecie lub w biegu ze startu wspólnego - powiedział Birnbacher, który aktualnie zajmuje piętnaste miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Startu w niedzielnym biegu masowym nie może być jednak pewien nawet jeśli zdoła je utrzymać. W czołowej piątnastce jest bowiem aż pięciu reprezentantów Niemiec, a w "mass starcie" może wystąpić tylko czterech zawodników z jednego kraju.

Największy indywidualny sukces 35-latka to wicemistrzostwo świata w biegu ze startu wspólnego w 2007 roku. Właśnie w tej konkurencji Birnbacher czuł się najlepiej. W sezonie 2011/12 wywalczył w niej małą kryształową kulę. W klasyfikacji generalnej zajął wówczas wysokie trzecie miejsce. W swojej karierze odniósł sześć zwycięstw w zawodach Pucharu Świata. Pięciokrotnie zdobywał medale mistrzostw świata w biegach sztafetowych. Najcenniejszy, złoty krążek wywalczył w 2008 roku w sztafecie mieszanej wraz z Sabriną Buchholz, Magdaleną Neuner i Michaelem Greisem. Nigdy nie wywalczył medalu igrzysk.

Po zakończeniu kariery Birnbacher, któremu przed miesiącem urodziło się drugie dziecko, zamierza być trenerem. W związku z tym zamierza podjąć studia w słynnej akademii trenerskiej w Kolonii.

Powiązane osoby

 Niemcy | mężczyzna | Andreas Birnbacher