Finisz Garaniczewa zapewnia Rosji drugie złoto

Anastazja Zagorujko, Olga Jakuszowa, Matwiej Elisjejew oraz Jewgienij Garaniczew to skład rosyjskiej sztafety mieszanej, która w Tiumeni sięgnęła po tytuł mistrzów Europy. O zwycięstwie Rosji nad Słowacją decydował zacięty finisz.

Początek nie należał do rużyny rosyjskiej. Stremowana Zagorujko pudłowała raz za razem, co skończyło się karną rundą i zaledwie jedenastym miejscem po pierwszej zmianie. Na szczęście dla niej sprawy w swoje ręce wzięła reszta składu. Po występie Jakuszowej Rosja plasowała się już na czwartym miejscu. Zarówno Elisjejew, jak i Garaniczew uzyskali najlepsze czasy na swoich odcinkach, co pozwoliło odnieść Rosji drugie zwycięstwo środowego popołudnia. Wcześniej w supermikście triumfowali bowiem Wiktoria Sliwko oraz Anton Babikow.

Złoto dla Rosji wisiało na ostatnim włosku praktycznie do samego końca. Garaniczew spotkał bowiem mocnego rywala w osobie Martina Otcenasa. To właśnie Słowak wybiegał na ostatnią pętlę jako pierwszy z sześcioma sekundami przewagi nad Rosjaninem. Gdy Garaniczew wyprzedził Otcenasa, ten zyskał nowe siły. Uczepił sie rywala i ramię w ramię walczył na finiszu. Zabrakło jednej dziesiątej sekundy. Wcześniej kawał dobrej roboty odwalili Paulina Fialkova, Jana Gerekova i Matej Kazar.

Walkę o brąz toczyli Haavard Bogetveit z Norwegii i Florian Graf z Niemiec. Ten ostatni jest największym przegranym środowej sztafety. Na swoje pierwsze strzelanie wbiegał jako pierwszy (Niemcy prowadzili bowiem od początku rywalizacji), ale na osiem strzałów trafił tylko dwa. Trzy karne rundy zepchnęły go na trzecie miejsce. Na ostatniej pętli biegowej dł się jeszcze wyprzedzić Bogetveitowi i ostatecznie skończył poza podium. Rehabilitacji będzie musiał szukać w startach indywidualnych, a te już od czwartku. Wtedy rozegrane zostaną biegi sprinterskie. Transmisje od 10:50 i 13:50 w Polsacie Sport, Polsacie Sport News oraz w Eurosporcie 1.

Powiązane osoby

 Rosja | mężczyzna | Matwiej Elisjejew

 Rosja | kobieta | Olga Jakuszowa

 Rosja | mężczyzna | Jewgienij Garaniczew

 Rosja | kobieta | Anastazja Zagorujko