ME po raz pierwszy bez Polaków

W środę biegami sztafetowymi zainaugurują 23. Mistrzostwa Europy w biathlonie. Tegorocznym gospodarzem imprezy jest Tiumeń. Po raz pierwszy w historii tych zawodów udziału nie weźmie reprezentacja Polski.

Minimum kwalifikacyjnym do składu na mistrzostwa Europy wyznaczonym przez Polski Związek Biathlonu dla członków kadry B było dwukrotne zajęcie miejsca w pierwszej dziesiątce zawodów Pucharu IBU. Ta sztuka nie udała sie nikomu, co w związku ze zblizającymi się mistrzostwami świata, a co za tym idzie brakiem możliwości startu członków kadry A, oznacza, że reprezenantów Polski na mistrzostwach w Tiumeni zabraknie.

Z Polakami czy bez - zawody i tak zapowiadają się ciekawie. Po latach dokonano bowiem zmian w programie imprezy. Wycofano biegi indywidualne oraz sztafety: kobiecą i meską. W ich miejsce wprowadzono biegi masowe, sztafetę mieszaną oraz supermikst. Po raz pierwszy zmaganiom seniorskim nie będą towarzyszyły biegi juniorów. Ci bowiem swoje osobne mistrzostwa rozegrają w drugiej połowie marca w Pokljuce.

W zawodach w Tiumeni udział weźmie blisko 170 zawodników z 26 państw. Mistrzostwa mają charakter otwarty - stąd obecność na listach startowych biathlonistów z Australii. 

Najbardziej znani uczestnicy zawodów to Jaroslav Soukup, Jewgienij Garaniczew, Krasimir Anew, Michael Roesch i Alexander Os wśród panów oraz Swietłana Slepcowa, siostry Karolin i Nadine Horchler, Tina Bachman, Nadieżda Skardino i Hilde Fenne w gronie kobiet. Kto wie, może mistrzstwa w Tiumeni pozwolą wykreować nowe gwiazdy biathlonu?

Wszystkie transmisje z zawodów będzie można śledzić na sportowych antenach Polsatu. 

Program zawodów:
24.02 - 11:00 Supermikst K+M
24.02 - 14:00 Sztafeta K+M
25.02 - 11:00 Sprint K
25.02 - 14:00 Sprint M
27.02 - 11:00 Bieg na dochodzenie K
27.02 - 14:00 Bieg na dochodzenie M
28.02 - 11:00 Bieg ze starty wspólnego K
28.02 - 14:00 Bieg ze startu wspólnego M

fot. eurobiathlon.csp72.com