Pierwsze złoto dla Francji, Polacy poza dwudziestką

Tytuł młodzieżowego mistrza olimpijskiego w biathlonowym sprincie wywalczył Emilien Claude z Francji. Przemysław Pancerz zajął w Lilllehammer 27. miejsce, a Wojciech Filip został sklasyfikowany na 37. pozycji.

Emilien Claude to brat Fabiena i Florenta, którzy w swoim dorobku mają tytuły mistrzów świata juniorów. Najmłodszy z rodu Claude'ów swoją karierę rozpoczął od zwycięstwa w Lillehammer. Francuz startował z jednym z ostatnich numerów i mógł kontrolować sytuację. Jako jeden z dwóch biathlonistów strzelał bezbłędnie, choć w biegu do Siverta Guttorma Bakkena stracił sporo. Na mecie miał od Norwega tylko siedem sekund przewagi, pomimo, że rywal biegał aż dwie karne rundy. Brązowy medal wywalczył Egor Tutmin, który szanse na złoto pogrzebał w stójce, po której musiał pokonywać dodatkowe 300m.

Najbliżej medalu spośród biathlonistów z krajów, które w biathlonie dominują od lat był Robert Heldna z Estonii, który zajął piąte miejsce.

Polacy zaliczyli zbyt dużo pudeł, żeby liczyć się w walce o wyższe lokaty, bo o podium byłoby trudno nawet przy bezbłędnym strzelaniu. Reprezentujący UKN Melafir Czarny Bór Przemysław Pancerz i Wojciech Filip zajęli miejsca poza czołową dwudziestką. Lepszą sytuację na starcie jutrzejszego biegu na dochodzenie mieć będzie ten pierwszy, który wyruszy na trasę z  numerem 27 i stratą dwóch minut i piętnastu sekund.