Rosjanie potwierdzają dominację

Drużyna Rosji w składzie Maksim Cwietkow, Jewgienij Garaniczew, Dmitrij Małyszko oraz Anton Szypulin triumfowała w biegu sztafetowym kończącym rywalizację we Włoskiej Anterselwie. Drudzy na mecie byli Niemcy, zaś trzecie miejsce wywalczyła drużyna Norwegii. Polacy nie startowali. 

Pierwsza zmiana dzisiejszej sztafety nie przyniosła większych rozstrzygnięć. Zawodnicy dobrze spisywali się na strzelnicy, przez co różnice w czołówce nie były duże. Najszybciej pętlę pokonał Erik Lesser, jednak jego przewaga nad drugim Jakovem Fakiem nie była większa niż dziesięć sekund. Nieco większe straty ponieśli Czesi i Francuzi, którzy do Niemców tracili ponad pół minuty. Z kolei małą niespodzianką mogły być miejsca w czołówce Estończyków i Kazachów.

Na drugiej zmianie sytuacja Niemców skomplikowała się za sprawą Benedikta Dolla. Niemiec w pozycji stojącej pudłował czterokrotnie, przez co musiał biegać jedną karną rundę. Efektem tego była piąta pozycja na półmetku i strata blisko czterdziestu sekund do czołówki. Prowadzenie z kolei objęła drużyna Włoch, w barwach której dobrze zaprezentował się Lukas Hofer. Tuż za ich plecami znajdowała się drużyna Rosji oraz Szwajcarii.

Trzecia pętla to popis Johannesa Thingnesa Boe. Młody Norweg nie mylił się na strzelnicy, co przy wyśmienitym biegu pozwoliło wyprowadzić jego drużynę na pierwszą lokatę. O klasie występu Boe najlepiej świadczy fakt, iż przewaga nad drugimi Rosjanami wzrosła do blisko pół minuty. Do ścisłej czołówki powrócili również Niemcy za sprawą dobrego występu Arnda Peiffera. Z kolei kompletnie zawiódł reprezentant gospodarzy, Giuseppe Montello, który podczas strzelania w pozycji leżącej trafił tylko raz na osiem prób, przez co musiał biegać aż cztery karne rundy.   

Czwarta zmiana to pojedynek Antona Szypulina, Simona Schemppa oraz Erlenda Bjoentegaarda. Ostatnie strzelanie wykluczyło z walki o zwycięstwo Norwega, który w przeciwieństwie do bezbłędnych rywali musiał dobierać dwa naboje. Wobec tego ostatnia runda biegowa była pojedynkiem Szypulina i Schemppa. W walce tej lepszy okazał się Rosjanin, który na finiszu ograł rywala, dzięki czemu mógł wraz z kolegami cieszyć się z drugiego drużynowego triumfu w tym sezonie. 

Mimo porażki na finiszu, Niemcy mogli być zadowoleni z dzisiejszego występu, był to bowiem ich najlepszy start w sezonie. Zaskoczeniem z kolei mogła być strata ponad półtorej minuty do zwycięzców sztafety Francji, jednak należy zwrócić uwagę na fakt, iż w jej składzie zabrakło Martina Fourcade. 

fot. biathlon-antholz.it

WYNIKI
KLASYFIKACJA SZTAFET

Powiązane osoby

 Rosja | mężczyzna | Maksim Cwietkow

 Rosja | mężczyzna | Jewgienij Garaniczew

 Rosja | mężczyzna | Dmitrij Małyszko

 Rosja | mężczyzna | Anton Szypulin